„Mały ZUS” budzi duże zainteresowanie

„Mały ZUS” budzi duże zainteresowanie 16

Nowa ulga, dzięki której przedsiębiorcy mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od ich przychodów, spotkała się uznaniem właścicieli firm. Do „małego ZUS” zgłosiło się już ponad 3,5 tys. przedsiębiorców z całego województwa, w tym niemal 300 z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą o nową ulgę może ubiegać się tylko do jutra (8 stycznia). Tak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

– Zgłoszenie można złożyć na jeden z kilku sposobów: wysłać przez internet (za pośrednictwem programu Płatnik lub ePłatnik), dostarczyć tradycyjną pocztą (liczy się wtedy data stempla pocztowego), lub złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można też skorzystać z pomocy swojego pełnomocnika, np. księgowej – wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Takie zgłoszenie polega na wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń (formularz ZUS ZWUA) i ponownym zarejestrowaniu, już z nowym kodem ubezpieczenia. Dla „małego ZUS” obowiązuje kod 0590 lub 0592 (formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

Dzisiaj (7 stycznia) do godziny 11 w całym kraju ZUS przyjął około 80 tys. zgłoszeń. W województwie lubelskim było to ponad 3,5 tys. przedsiębiorców, natomiast w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim – 275.

ZOBACZ TAKŻE: Więcej informacji na temat „małego ZUS”.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *