Miasto i gmina razem pójdą po unijne pieniądze

Miasto i gmina razem pójdą po unijne pieniądze 16

Miasto Biała Podlaska wspólnie z otaczającą je gminą chcą wspólnie sięgnąć po środki unijne z następnej perspektywy finansowej. Prezydent Michał Litwiniuk i wójt Wiesław Panasiuk przypieczętowali tę współpracę porozumieniem, które podpisali w ubiegły piątek (26 kwietnia).

Podpisany przez włodarzy dokument dotyczy wspólnego przygotowania zintegrowanej strategii rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzą obie gminy. Dzięki takiej współpracy możliwe jest ubieganie się o środki z Unii Europejskiej.

– MOF to przede wszystkim współpraca ukierunkowana na rozwiązywanie wspólnych problemów mieszkańców obydwu samorządów. Podpisanym porozumieniem inicjujemy pracę nad stworzeniem nowej strategii – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej. – Stoimy u progu nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. W tym zakresie współpracujemy nie tylko z gminą Biała Podlaska, ale także z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie. Już zostaliśmy zaproszeni do prac w zespołach roboczych. Nasze działania służą temu, by już 1 stycznia 2021 roku obie gminy były samorządami gotowymi do sięgania po środki unijne.

Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska dodał, że dotychczasowa współpraca pomiędzy samorządami dobrze się układała, i chce by trwała ona nadal. – Nasze położenie względem siebie determinuje takie działania, a w wielu obszarach się zazębiamy. Chodzi tu m.in. o komunikację, gospodarkę wodno-ściekową czy oświatę. Nowa perspektywa finansowa daje obu samorządom możliwości, dlatego nie możemy „przespać” tej sprawy.

Z kolei prezydent przypomniał o wspólnych potrzebach w zakresie transportu. – Dzięki utworzeniu MOF realizujemy kilka projektów. W ramach jednego z nich już w maju zakupimy pięć nowych autobusów, które będą jeździły również na obszarze gminy. Wspólnie budujemy także ścieżkę rowerową, która będzie zaczynała się w Porosiukach i kończyła na Białce. Od niej odchodzą szlaki komunikujące miasto z gminą. Mowa tu na przykład o ścieżce na ulicy Terebelskiej, która przechodząc przez obwodnicę będzie wpinać się w zbudowaną już w gminie ścieżkę prowadzącą do Rakowisk.

Michał Litwiniuk wyjaśnił także, że strategia wspólnego rozwoju będzie dostosowywana do możliwości jakie tworzy nowa perspektywa finansowa. – Docierające do nas ze strony Komisji Europejskiej informacje pozwalają przewidywać, że z pewnością będą to kwestie transportu, rozwoju sieci ścieżek rowerowych, odnawialnych źródeł energii oraz inwestycji w obszary kultury. Doprecyzowanie tych zadań nastąpi podczas pracy nad strategią.

– Dzisiaj to jest pierwszy krok. Podpisem wyraziliśmy wolę, że chcemy dobrze się przygotować do wykorzystania środków unijnych. Zespoły robocze będą tworzyć konkretne zadania w obu gminach – tłumaczy wójt i dodaje na koniec, że „miasto i gmina to jedna rodzina”.

W spotkaniu uczestniczyli również Krzysztof Radzikowski – skarbnik w bialskiej gminie, Marta Mirończuk – skarbnik urzędu miasta, Adam Olesiejuk – zastępca wójta, Maciej Buczyński – zastępca prezydenta oraz Michał Romanowski – naczelnik wydziału rozwoju miasta.

 

Udostępnij!

Komentarze: 8

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Ciekawe kiedy Wójt zrobi coś dla Czosnówki? Trzeba czekac az sie wydarzy jakies nieszczęście? Żeby nie było chodnika przy głównej drodze, którą przejeżdża codziennie mnóstwo samochodów i to z nie mała prędkością to jakieś nieporozumienie

  2. Z Białej do Grabanowa należy przedłużyć chodnik panie wójcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! lub porządne wyznaczone pobocze ,ten zakręt to niebezpieczeństwo,wielu ludzi chodzi pieszo (bo przecież linia B;tak rzadko jeździ,ze to żenada,szczególnie w weekendy)więc chociaż bezpieczna drogę zapewnijcie!!!!!!!!!!!!!a zimą to już zupełny kosmos……chodnika brakuje jakieś 300 m……wstyd Wójcie,WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Panie wójcie,prosimy przedłużyć chodnik z Białej do Grabanowa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(lub znaleźć inne rozsądne rozwiązanie- wyznaczone,wydzielone pobocze),brakuje ok 300 m. To niebezpieczny zakręt tuz przed mostem,ten odcinek to zagrożenie życia i zdrowia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie chodzą pieszo,ten zakręt nie jest bezpieczny,linia B zbyt rzadko zajeżdża do końca trasy (szczególnie w weekend)WSTYD,WSTYD…….WÓJCIE WSTYD!!!! A z Białej rodziny z dziećmi jeżdżą na wycieczki rowerowe w tym kierunku……..o zimie nie wspomnę….pieszo iść…. z duszą na ramieniu…..

  4. Wiem, że jest to droga powiatowa i odpowiada za nią zarząd dróg powiatu co nie zmienia faktu że Wójt w ogóle nie walczy aby tą sytuację zmienić. Sami mieszkańcy nic nie zdziałają a z pomocą Wójta by mogli. Po za tym nie chodzi już o chodnik a o całokształt. Dlaczego podczas wyborów większość tego rejonu oddała głosy na drugiego kandydata a nie na obecnego wójta?

  5. Sciezka rowerowa do Wólki Pl. by sie przydała – panie wójcie. Do granic miasta Białej jest – a dalej co ??????????????

  6. Bo obiecywał , co nie znaczy że rozumiał o czym mówi. Większość kandydatów jak i wyborców nie ma tak naprawdę pojęcia o tym co obiecują . Jak to zrobić i czy w ogóle prawo na to pozwala. Wszystko wychodzi po wyborach, że obiecywali: ścieżki przy nie swoich drogach, parki i ogrody wypoczynku na prywatnych terenach o przeznaczeniu pod budownictwo jednorodzinne, kąpieliska publiczne na prywatnych żwirowniach, przedszkola gdzie nikt nie będzie chciał dowozić dzieci i wiele innych „ciekawych” rzeczy których nie da się w ten sposób realizować .

  7. A ja proponuję Czosnówce zastanowić się jak Radny Powiatowy walczy o te drogi i chodniki? To on ma realny wpływ na to co się dzieje w powiecie, a nie Wójt. I to jego należałoby rozliczyć.