Miasto odzyskało 2 mln zł od ubezpieczyciela wykonawcy stadionu

Miasto odzyskało 2 mln zł od ubezpieczyciela wykonawcy stadionu 16

Na konto bialskiego magistratu w ostatnich dniach wpłynęło prawie 2 mln zł z ubezpieczenia za nienależyte wykonanie kontraktu na budowę stadionu miejskiego. Obecnie trwają tam prace inwentaryzacyjne. Dopiero po tym procesie miasto będzie mogło podjąć dalsze kroki w sprawie realizacji tej inwestycji.

Za około cztery miesiące miało się spełnić marzenie kibiców oraz graczy o nowoczesnym obiekcie sportowym. Generalnym wykonawcą stadionu miejskiego w Białej Podlaskiej była firma „S-Sport” z Katowic. Przedsiębiorstwo zdecydowało się wykonać obiekt za 41 mln zł (pierwszy etap). Niestety, śląska firma nie wywiązała się z umowy, wobec czego miasto postanowiło od niej odstąpić.

W grudniu prezydent Michał Litwiniuk wydał w tej sprawie oświadczenie. Z dokumentu wynikało, że umowę zrywa się z powodu nieterminowej realizacji prac oraz szeregu opóźnień w realizacji kolejnych etapów inwestycji. Jeszcze wcześniej okazało się, że wobec firmy głównego wykonawcy wpłynęły zajęcia komornicze, natomiast podwykonawcy nie otrzymali wynagrodzeń za swoją pracę. W efekcie podwykonawcom musiało zapłacić miasto.

– Teraz oczekujemy na zakończenie inwentaryzacji. W zasadzie pozostały nam jeszcze trwające prace geodezyjne. Za około dwa tygodnie ten proces powinien się zakończyć,  a wiedza, którą otrzymamy będzie podstawą do podejmowania dalszych kroków w sprawie realizacji tej inwestycji – mówi Michał Litwiniuk. W ostatnich dniach konto miasta zasiliły pieniądze z ubezpieczenia za nienależyte wykonanie kontraktu na stadion. – Po moim wystąpieniu o wypłacenie gwarancji w ramach należytego wykonania kontraktu przez wykonawcę, na konto miasta wpłynęły prawie 2 mln zł tytułem tejże gwarancji od zakładu ubezpieczeń Balcia Insurance – dodaje prezydent.

Litwiniuk wyjaśnił również, że otwarta pozostaje sprawa dotacji z Ministerstwa Sportu. Do budowy stadionu resort miał dołożyć 10 mln zł. – Ministerstwo przesłało nam odpowiedź, z której wynika, że po zakończeniu naszych prac inwentaryzacyjnych mamy prawo przedstawić swoje pomysły realizacji tej inwestycji w zmienionym zakresie.

Udostępnij!

Komentarze: 8

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Przeciez umowa zostala zerwana przez to, że rzekomo firma nie miala tego ubezpieczenia. Teraz się okazuje, że miała bo miasto ma wyplacona gwarancje. Coś mi tu nie pasuje w zeznaniach pana Litwiniuka.

    1. Gwarancja należytego wykonania kontaktu a ubezpieczenie budowy to dwie różne rzeczy, tak jak bycie rencistą i rentierem…

  2. Nasuwa się pytanie, czy to konkretne wyjaśnienia, czy tylko kolejne mącenie wody ? Czas pokaże…Jeszcze jedno, Panie Prezydencie, gdzie obiecane mobilne trybuny przy sztucznej płycie Podlasia ? Mecze na tym obiekcie mogłyby być dużym atutem naszej drużyny, szczególnie w meczach z drużynami, które na co dzień nie trenują na takich obiektach jak nasza. Kto chodził na sparingi i był na meczu z Czarnymi w Piszczacu, wie o co chodzi. Czy ktoś z władz miasta się pofatygował, bo nawet przewodniczący rady ( Broniewicz ) jakoś ostatnio unika kontaktu ze swoją ponoć ukochaną…piłką.

  3. co jest wykonane widać gołym okiem, trzeba naprężyć co się da i do roboty, czas nagli, co robić? ano szukać wiarygodnego wykonawcy a nie jakąś spółeczkę od reklamy – totalne porażka poprzedniej ekipy, tak więc nie ma na co czekać, trzeba szybko budować

  4. Stadion i amfiteatr oraz inne inwestycje robione na wariackich papierach , wyprowadzanie pieniędzy miasta na Wybrzeże pod pozorem pseudousług prawnych, płacenie comiesięcznie Trantauowi za frajer i temu podobne wybryki Stefaniuka spowodowały wymierne staraty dla Białej Podlaskiej. Czy ktoś wreszczie dokona audytu działalności tego szkodnika ? Od czego jest Komisja Rewizyjna Rady Miasta ? Od czego są zewnętrzne organy kontrolne? Jeżeli żadena służba nie poczuwa się do dokonania kotroli jaskrawych nadużyć byłego prezydenta to można oczekiwać ,że obecna ekipa będzie podobnie postępować licząc na bezkarność.