Międzykulturowa integracja i edukacja

DSC_0023
fot. nadesłane

Międzynarodowy projekt miał na celu popularyzację ginących już zawodów ze względu na wzrost zainteresowania rękodziełem i tradycyjnym rzemiosłem. Młodzież z Polski, Litwy i Niemiec wzięła udział w szkoleniu w zawodach kowala, kołodzieja, tkacza oraz wielu innych.

W minioną sobotę (13 kwietnia) w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyło się dwutygodniowe szkolenie w ramach projektu „Ginące zawody na europejskim rynku pracy”. Wzięła z nich udział młodzież z Niemiec, Litwy oraz Polski. 51 uczestników oraz 6 opiekunów szkoliło się w obiektach ECKiW OHP w zawodzie tkacz, kowal, kołodziej, piekarz czy też cukiernik.

Zajęcia tematyczne poprowadzili wykwalifikowani rzemieślnicy. Program szkoleń był różnorodny i intensywny. W ciągu dwóch tygodni odbyło się tam 96 godzin szkoleniowych. Młodzież spędzała wieczory na zajęciach integracyjnych, rekreacyjno-sportowych oraz międzykulturowych. Zorganizowano także wyjazd do stadniny konie w Janowie Podlaskim, warszawskich Łazienek i starego miasta. Młodzież odwiedziła także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Dzieła i produkty wytworzone przez młodzież zostały zaprezentowane podczas Dnia Otwartego Wioski Ginących Zawodów. Każdy z uczestników musiał także zdać egzamin przed komisją z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej. Podczas oficjalnego podsumowania i zakończenia projektu wręczono certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu oraz zaświadczenia o ukończonym kursie.

Ostatni dzień wymiany młodzież opowiadała o swoich doświadczeniach i wiedzy zdobytej podczas pobytu w Roskoszy. Poza dodatkowymi kompetencjami w dziedzinie ginących zawodów mówili o współpracy w międzynarodowym środowisku, budowaniu dialogu oraz poprawie umiejętności językowych.

Wkrótce rozpocznie się drugi etap tego projektu. Zakłada opracowanie i publikację kompendium wiedzy o organizacji szkoleń w ginących zawodach wraz z przykładami dobrych praktyk, filmami oraz materiałami szkoleniowymi.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *