Międzyrzec włącza się do akcji #MaseczkidlaPolski

Międzyrzec włącza się do akcji #MaseczkidlaPolski 16

Aż 40 tys. maseczek ochronnych ma trafić do mieszkańców Miedzyrzeca Podlaskiego oraz gminy Drelów dzięki zaangażowaniu się lokalnych władz do ogólnopolskiej, społecznej akcji „ Maseczki dla Polski”.

– Wspólnie, pamiętając o dyscyplinie i potrzebie izolacji, dbając o higienę możemy skutecznie wesprzeć służby medyczne w nierównej walce z epidemią koronawirusa. Żadne z tych działań nie zapewni nam pełnej ochrony przed tym wirusem. Stosując się jednak do zaleceń służb sanitarnych i lekarzy możemy jednak spowolnić jego rozprzestrzenianie się, sprawić, że nasze służby medyczne będą mogły skutecznie koncentrować się na chorych. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć mieszkańców naszego kraju dostarczając im maseczki na twarz. W sumie chcemy rozdysponować minimum 20 milionów sztuk – mówią inicjatorzy akcji. Jednym z głównych sponsorów maseczek jest firma Wipasz S.A.

Dla każdego i za darmo

Akcja polega na organizowaniu miejsc produkcji maseczek wielokrotnego użytku, a następnie ich bezpłatnej dystrybucji do organizacji lokalnych i samorządu terytorialnego. Jednym z pięciu inicjatorów akcji jest dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i konsultant medyczny akcji: – Chcielibyśmy dać każdej osobie taką maseczkę, po to, żeby pamiętała, że jest epidemia, że trzeba siedzieć w domu, że trzeba się osłaniać, ale też po to, żeby nie wykupywać towaru niezbędnego personelowi medycznemu – dodaje.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Produkowane maseczki są niemedyczne – są wodoszczelne, więc dają pewną ochronę i zmniejszają rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych w wydychanym powietrzu, aczkolwiek żadna maseczka, nawet ta chirurgiczna, nie ochroni przed wirusem. Chodzi bardziej o to, aby tworzyły one barierę przed odruchowym dotykaniem twarzy, gdzie wcześniej otwieraliśmy drzwi czy płaciliśmy gotówką za zakupy. Maseczki ograniczają również rozprzestrzenianie się drobnoustrojów z wydychanym powietrzem.

Ekonomicznie i ekologicznie

Po każdym użyciu maseczki, aby ponownie spełniała swoje funcie, należy ją przegotować, a nastepnie włożyć jednorazowy filtr ochronny, którym może być zwykła chusteczka higieniczna.
Zamówienia na maski mogą składać tylko lokalne samorządy i organizacje pożytku – można to zrobić pod tym adresem: https://maseczkidlapolski.pl/kontakt/.

Już wkrótce poinformujemy o sposobach dystrybucji maseczek ochronnych.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *