Miejski budżet to budżet „z sercem”. Jak w tym roku będą wyglądały bialskie finanse?

michał litwiniuk

Prezydent Michał Litwiniuk przedstawił projekt budżetu miasta na rok 2019. Był on opracowywany jeszcze przez poprzednią władzę, a obecnie rządzący nanieśli na niego autopoprawkę. – Najistotniejszą zmianą jest redukcja planowanego do zaciągnięcia w tym roku kredytu z 27 mln zł do 13 mln zł – zaznaczył prezydent. – Jest to budżet z sercem, dlatego, że dba o istotne potrzeby mieszkańców i zapewnia rozwój miasta.

Zaplanowane na ten rok dochody wynoszą ponad 381 mln zł, z czego ok. 311 mln zł to dochody bieżące, a ok. 70 mln zł to dochody majątkowe. Z kolei wydatki wyniosą w sumie 392 mln zł: ponad 280 mln zł to wydatki bieżące, natomiast wydatki majątkowe opiewają na kwotę 104,5 mln zł. Deficyt to 11,5 mln zł. – Różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi to 23 mln zł. To jest wskaźnik pokazujący, że miasto jest w stanie inwestować – podkreśla prezydent.

Jak wyjaśnia Litwiniuk, inwestycje w ostatnich latach aż do końca 2017 roku utrzymywały się na poziomie kilkunastu milionów złotych. W tym roku miasto na inwestycje zamierza wydać niemalże 105 mln zł.  – To bardzo ambitne, obszerne założenie związane przede wszystkim z intensywną absorpcją środków zewnętrznych, głównie unijnych.

Wśród najistotniejszych wydatków planowanych na ten rok znalazła się m.in. inwestycja w odnawialne źródła energii, na którą miasto zamierza przeznaczyć ok. 12 mln zł. Instalacje takie jak np. panele fotowoltaiczne pojawią się w kilkuset domach. Na stworzenie dojazdu do tunelu przy ulicach Lubelskiej i Witoroskiej, który jest inwestycją realizowaną przez PKP, zaplanowano 7 mln zł. Jedną z ważniejszych inwestycji jest też budowa ulicy Koncertowej, która umożliwi sprawny wyjazd z tzw. Kołychawy. W planach jest także kontynuacja rewaloryzacji i modernizacji Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów za kwotę wynoszącą prawie 11 mln zł.

Miasto nie zamierza rezygnować z przebudowy stadionu miejskiego. – W Białej Podlaskiej stadion jest potrzebny, ale byłem zmuszony odstąpić od realizacji tej umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. W budżecie wciąż pozostaje kwota 10 mln zł dotacji przyznanej przez Ministra Sportu. Wystąpiliśmy do niego z zapytaniem czy  te środki mogłoby być przeznaczone w przypadku zmiany przez nas  zakresu realizowanego zadania – mówi prezydent. – Wykonawca bialskiego stadionu samodzielnie wycofał się z podobnej inwestycji – z budowy stadionu w Bytomiu. Dowiedzieliśmy się też, że niedawno wystąpił on do tamtejszej spółki miejskiej będącej inwestorem, o odszkodowanie wysokości ponad 7 mln zł.

Radni w poniedziałek (28 stycznia) podczas sesji będą głosować nad przyjęciem tego projektu. – Jest to projekt odpowiadający potrzebom mieszkańców miasta oraz zmniejszający planowany do zaciągnięcia kredyt. Wprowadza on zadania inwestycyjne pominięte we wcześniejszym projekcie takie jak m.in. budowa ulic w technologii uproszczonej – wyjaśnia Michał Litwiniuk.

Udostępnij!

Komentarze: 25

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. To jakieś bzdury miasto na odnawialne źródła energii nie ma zamiaru przeznaczyć nawet 1 zł za wszystko zapłacą mieszkańcy czyli osoby które złożyły wnioski na OZE. Proszę zobaczyc w rubryce środki miasta jest -. Prezydent blokuje tylko inwestycje następną zablokowana bedzie budowa bloku przez BSM ZGODA przy ul. Budkiewicza by tylko przypodobać się kolegom u których wisiały plakaty wyborcze.

  1. bzdety, co ma UM do inwestycji BSM, mają kasę niech budują, odnawialne źródła energii- mieszkańcy zapłacą ale znikoma kwotę

   1. Nie znikoma tylko właśnie te 12 milionów zł a co do inwestycji Zgody to też ma bo słyszałem że ma cofnąć wydane pozwolenie na budowę

 2. Przypomnę, że kredyt jest możliwy tylko dlatego , że DS przez swoją kadencję obniżył zadłużenia Białej chyba o ok.23 mln,…. Ciekawe skąd byłaby kasa gdyby nie redukcja kredytu nieudacznika – poprzednika?

 3. Mam pytanie po co ten pan został Prezydentem ? Likwiduje i blokuje inwestycje gdzie te pomysły na środki z UE ? Co z lotniskiem ,stadionem ,gelerią itd ?

  1. Człowieku kto wstrzymał inwestycje ? Stadion ? Poprzednik który teraz uzdrawia szpital.Znasz temat ? Jeśli nie to się zapoznaj A nie bij piany..Karuzele ? – człowiek któremu zależy aby się przyciągnęła inwestycja – zupełnie inny temat..Pomysły na inwestycje I środki z UE już mieli posly osły i kozły .Pamiętasz ?

 4. Słuchałem transmisji konferencji odnośnie budżetu. Przepraszam, że to napiszę, ale muszę. Panie Prezyd… Jest Pan sztuczny. Podobno mówi się, że do każdej konferencji ćwiczy Pan z lustrem. Ciekawy jestem czy to prawda.

 5. Bylo 27 mln bedzie 13 rozwiniem sie ze ho ho ho az strach pomysleć. Zmiany projektow zatwierdzonych juz wczesniej nie wróży nic dobrego budowa skromniejszego stadionu ehhh moze orlik bedzie jeszcze taniej

 6. Brawo panie prezydencie.. w końcu widać porządek w grodzie nad krzna… dziki chudzi stefany biere itp sitwa już nigdy nie wróci do władzy…

 7. Pijar, pijar pijar…ile można jechać na propagandzie ? Jak widać, bez końca, ale gdy rezygnuje się ze sztandarowych inwestycji, to co pozostaje ? ,,Budżet z sercem ,, , czyli tak naprawdę nic nie pozostaje, oprócz pijaru właśnie. Fajny ten nasz prezydent…

 8. Budżet „z sercem”? Ale chyba nie dla nauczycieli i bialskiej oświaty. Widocznie w Białej za bardzo zdrowi nauczyciele 🙂

 9. Panie Prezydencie … dlaczego KARUZELA została zablokowana, ta część miasta też potrzebuje jakiegoś ożywienia a nie tylko sypialni ?!?!?!?!?

   1. była skarbniczka,ale w urzędzie przeciez może zostać jako urzędnik….w „nagrodę” za Biała na plusie…..?szok

   1. „lepszej” już nie ma ….ta podobno „biła” na głowę wszystkich…..taka empatyczna…że świat nie widział….nie powodzenia

 10. W końcu normalny prezydent , który utożsamia się z mieszkańcami Białej Podlaskiej i mierzy siły na zamiary , brawo panie prezydencie.