Mieszkańcy Białej doczekają się „nowej” Warszawskiej. Wkrótce ruszają prace

Mieszkańcy Białej doczekają się "nowej" Warszawskiej. Wkrótce ruszają prace 15
fot. Katarzyna Olesiejuk

Dzisiaj doszło do podpisania umowy dotyczącej budowy bialskiej drogi – ulicy Warszawskiej. Prezydent Miasta Biała Podlaska, Dariusz Stefaniuk wraz z inwestorami przedstawili główne założenia planu przebudowy.

Dzisiaj (2 sierpnia) o godzinie 14 odbyła się konferencja, na której ujawniono szczegóły remontu ulicy Warszawskiej, a także podpisano umowę.

– Podpisujemy umowę na wykonanie kolejnego etapu ulicy Warszawskiej. Jest to bardzo długo oczekiwania umowa zarówno przez nas, jak i mieszkańców. Myślę, że to będzie dobra inwestycja nie tylko dla firm bialskich, lecz także dla wszystkich mieszkańców, bo ulica Warszawska jest jedną z tych najbardziej obleganych w naszym mieście. Przypomnę, że pieniądze na projekt pochodzą nie tylko z budżetu miejskiego, ale w większości z dofinansowania z rządowego programu budoway dróg lokalnych. Ponadto, cztery miliony złotych otrzymaliśmy od wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i jest to największa kwota wsparcia ze wszystkich miast – mówił Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk.

Projekt remontu przewiduje trzy etapy. Obecny etap dotyczy przebudowy odcinka od ulicy Spółdzielczej (posesja nr 11) do skrzyżowania ulicy Kopernika i ulicy Artyleryjskiej. z częściową ingerencją w ulicę Literacką. Dwie firmy bialskie – Tredrom i Budomex – zajmą się całym przedsięwzięciem. Firma Tredrom jako lider zajmie się robotami drogowymi, zaś firma Budomex będzie wykonywać prace inżynieryjne, czyli kanalizację deszczową, sieci gazowe, sieci telekomunikacyjne, a także oświetlenie.

– Remont będziemy musieli wykonać w ciągu trzech miesięcy, więc jest to zadanie bardzo trudne zarówno terminowo, jak i zadaniowo. Będziemy wnioskować o całkowite zamknięcie ulicy na czas budowy z wyłączeniem ruchu lokalnego i tego niezbędnego, np. dla karetek pogotowia. Planujemy w przyszłym tygodniu rozpocząć roboty, czekamy na zatwierdzenie tymczasowej organizacji ruchu. Jeżeli dostaniemy pozytywną opinię, od razu odbieramy plac budowy i przystępujemy do pracy. – komentuje prezes Krzysztof Harasimiuk.

Władze oraz wykonawcy projektu mają nadzieję na wyrozumiałość mieszkańców. W ciągu dosłownie kilku dni ulica zostanie zamknięta na ponad trzy miesiące i utrudnienia w ruchu będą występować przez cały ten czas. Nie mniej jednak warto być cierpliwym oraz zachować spokój, bo remont tej drogi był tak długo wyczekiwany, że warto przeczekać czas budowy.

Początkowo planowano uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na cały odcinek drogi, ale ze względu na różnorakie wskaźniki niestety to się nie udało, dlatego postanowiliśmy budować ją w etapach i co roku będziemy starali się o te środki. – mówi Dariusz Stefaniuk.

Prezes budowy zapewnia, że jakość drogi będzie na najwyższym poziomie. Obecnie, na ulicy Warszawskiej nie ma odwodnienia ani kanałów, co zyska po tej przebudowie. Ponadto, droga zostanie wyposażona także w granitowe krawężniki, nowy chodnik oraz ścieżkę rowerową do samych rogatek miasta, a jezdnia zbudowana będzie z masy bitumicznej. Prace będą wykonywane tak, by obciążały mieszkańców jak najmniej. Objazdy będą zorganizowane wokół terenu budowy, ale pozostanie możliwość przejechania przez budowę w wyjątkowych sytuacjach.

 

 

Udostępnij!

Komentarze: 12

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. i tak o to tym niespełna 200 metrowym odcinkiem stefaniuk dyzma wygrywa jesienne wybory…. kontrkandydatów brak żadnych

 2. W końcu. Mieszkam przy tej ulicy od urodzenia. Poprzednie władze odsuwały tę inwestycję w czasie jak mogły. Chodzi o to, że Warszawska to pancerna droga wybudowana dla czołgów układu warszawskiego ( nie było jeszcze obwodnicy miasta) i jest zrobiona tak przebudowa kosztuje wiele więcej niż innych dróg w mieście. Jak by nie patrzeć to jest jednak wizytówka Białej Podlaskiej i dobrze, że obecny prezydent wziął byka za rogi. A jak czytam jeszcze, że zdobyli na to pieniądze spoza budżetu miasta to szacunek razy dziesięć!

 3. Szkoda , że większa część Warszawskiej dalej nie ruszona ale dobre i to. Policja niech zwróci uwagę na tiry, które z impetem pokonują tą ulicę w sobotnie lub piątkowe wieczory po 23.00 wracając z Polski. Ja rozumiem ich radość z powrotu do domu ale niektóre budynki aż „podskakują” kiedy oni gonią w terenie zabudowanym może 80km/h i na nierównościach podskakują naczepy.

  1. To Calkowita Prawda ! I jeszcze Ten ciagly RYK Motorow w nocy 🙁 Czy ktos sie za to w koncu wezmie ? Czy tylko potraficie lapac pieszych na przejsciu ? Mieszkam Tam juz dosc dlugo a nie widze zeby Nasi stroze prawa sie tym interesowali ! Smutne ale prawdziwe ! Möze juz czas ? 😉

 4. Prezes Wiesław nie Krzysztof ……
  A swoja drogą – jest to największa kwota wsparcia ze wszystkich miast i największa przewałka w Polsce …. 400 metrów ulicy za 7 milionów złotych…. Drożej niż budowa autostrad …. i jakoś dziwnie była tylko jedna oferta na przetargu i tyle zaproponowali co miasto miało … ustawka, przewałka za pieniądze podatników … Może opozycja się by tym zajęła bo to szwindel …..

  1. jaka opozycja ?? biała nie posiada opozycji tylko grupkę radnych doopowłazów stefaniuka…. i bandę krzykaczy z białej samorządowej

  2. Bialskie firmy ustawiają przetargi pod siebie już jak chcą. Konkurencji z zewnątrz nie ma, to robotami można się podzielić tak żeby każdy mógł wyciągnąć ile się da. Jeden składa ofertę tu drugi tam i biznes się kręci. W ciemno można już obstawiać kto weźmie następną większą robotę (np drogi przy wiadukcie kolejowym)

 5. jezeli chca zamykac warszawska to ok ale niech sie w wydziale dróg zastanowia jak będą dojeżdżały dostawy do sklepów na warszawszej jeżeli będzie tam calkowicie zablokowany dojazd a dostawy są od tyłu budynku gdzie nie ma innej drogi wjazdowej niż tylko od warszawskiej

 6. widać że prezydent idzie w ślady prezydenta siedlec gdzie to w swoim czasie jednoczęściej trwało kilka remontow dróg i był totalny paraliż a w białej miało być budowane rondo na terebelskiej wiadukt kolejowy na lubelskiej i teraz jeszcze warszawska

 7. Opozycja by się tym zajęła?! HAHAHA najwięksi złodzieje jakich widziałem w swoim życiu zaraz po komunistach! Niech co niektórzy z was wyłączą telewizję i poczytają o polskim przemyśle sprzed czasów Belki i Balcerowicza….to był q…rwa przekręt jak wyprzedawali polski przemysł za granicę!