Miłośnicy lokalnej historii spotkali się na konferencji

IMG_2572
fot. nadesłane

„Aktywność gospodarcza mieszkańców miasta Biała Podlaska w latach 1918-1939” to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się pod koniec listopada za sprawą uczniów jednego z bialskich liceów. Punktem kulminacyjnym spotkania była promocja książki, która zwieńczyła pracę projektową młodzieży.

Konferencja miała miejsca 29 listopada w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Tego dnia członkowie koła regionalnego – Karolina Adamczyk, Karolina Szewczuk, Izabela Tymińska, Mateusz Boczyło z kl. 3a oraz Aleksandra Abramowicz, Dominika Kulawiec i Olaf Jaroszkiewicz  z kl. 3d podsumowali swoją półroczną pracę nad projektem dotyczącym aktywności gospodarczej mieszkańców miasta w latach międzywojennych.  Działali oni pod kierunkiem Renaty Lenz  i Magdaleny Nowosielskiej.

W konferencji mogli wziąć udział uczniowie wszystkich bialskich szkół. Nie zabrakło też przedstawicieli instytucji, z którymi współpracowano w trakcie realizacji projektu – Hanna Bańkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Mirosław Barczyński z Muzeum Południowego Podlasia.

Podczas spotkania zebrani mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. Dr Paweł Borek opowiedział o wpływie 34. Pułku Piechoty na życie gospodarcze Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym, a dr Paweł Tarkowski o gospodarce komunalnej Białej Podlaskiej w latach międzywojennych.

Uczniowie w trakcie konferencji opowiedzieli o etapach swojej pracy i przedstawili na prezentacji jej przebieg. Na zakończenie odbyła się promocja książki „Księga adresowa Miasta Biała Podlaska 1918-1939” będąca zwieńczeniem pracy uczniów. Dzięki dofinansowaniu z bialskiego magistratu książka ukaże się drukiem, a do każdej publikacji zostanie dołączona płyta z interaktywną mapą gospodarczą miasta w okresie międzywojennym. Książka będzie dostępna w bibliotekach, także tych szkolnych.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *