Mistrzostwa Polski: świetne wyniki zawodników bialskiego AZS AWF

Mistrzostwa Polski: świetne wyniki zawodników bialskiego AZS AWF 16

Grupa lekkoatletów z Białej Podlaskiej pokazała klasę podczas Mistrzostw Polski, które odbyły się w ostatnich dniach w Łodzi. Bartek Bedeniczuk wywalczył srebrny medal w skoku wzwyż, a Ola Denkiewicz, Monika Stypułkowska, Agata Stypułkowska i Katarzyna Bargielska zdobyły srebro w sztafecie kobiecej 4 x 100 metrów. Do listy sukcesów dopisało się również kilkanaście rekordów życiowych i najlepsze wyniki w sezonie.

W zawodach, które trwały od 24 do 26 maja wzięło udział łącznie niemal 3,2 tys. uczestników z całej Polski, a w niektórych konkurencjach liczba startujących przekroczyła grubo ponad setkę. W tegorocznej imprezie nowością była decyzja organizatora o obdarowaniu „dziką kartą” i zwolnieniu z obowiązku uczestniczenia w uciążliwych kwalifikacjach trójki zawodników z klasyfikacji ogólnopolskiej. Taką „nagrodę” otrzymali Kasia Bargielska, Bartek Bedeniczuk oraz Piotrek Tarkowski.

Bartek Bedeniczuk przystąpił do finałowego konkursu wyjątkowo skoncentrowany. Pierwszym skokiem osiągnął wysokość 190 cm, a w kolejnych osiągnął wynik aż 208 cm. Ostatecznie jednak konkurs skoku wzwyż wygrał Norbert Kobielski z UKW Bydgoszcz z najlepszych tegorocznym rezultatem w Polsce – 220 cm.

Srebrna sztafeta AZS AWF pobiegła w bardzo eksperymentalnym składzie, ze względu na brak aktualnie typowych sprinterek w sekcji. Na pierwszej zmianie pobiegła trenująca dopiero od 2 miesięcy sprinterkaOla Denkiewicz (studentka  I roku AWF), następnie siedmioboistka Monika  Stypułkowska (III rok AWF), skacząca w dal Agata  Stypułkowska (III rok AWF)  i również  specjalistka w tej samej konkurencji – Katarzyna  Bargielska (I rok AWF – fizjoterapia) uzyskując świetny czas 49.79 sek.

Piotrek Tarkowski mistrzowskie zmagania rozpoczął od biegu na 100 m. Warto również przypomnieć, że lekkoatleta na ostatnich zawodach w Lublinie uzyskał minimum w skoku w dal (7,62) i będzie startował w Mistrzostwach Europy. Rewelacyjnie spisywał się także na treningach. Piotrek po znakomitym starcie w 11-tym biegu eliminacyjnym objął od początku prowadzenie  i  niezagrożony zmierzał do mety pewny zwycięstwa. Niestety na 70 metrze dystansu doznał nagłego skurczu mięśnia dwugłowego ale pomimo tego,  lekko utykając dobiegł jako pierwszy do mety. Czas zatrzymany przez fotokomórkę wyświetlił: 10.75sek., co jest jego nowym rekordem życiowym. Śmiało można stwierdzić, że gdyby nie uraz nogi, Piotrek z pewnością uzyskałby czas w granicach 10.50-10.60 sek.

Kontuzja niestety nie pozwoliła bialskiemu skoczkowi na wzięcie udziału w bardzo mocno obsadzonym konkursie skoku w dal. Wygrał go z bardzo dobrym wynikiem – 7.83 m Tomasz  Jaszczuk z katowickiego AWF  (tegoroczny halowy  mistrz Polski seniorów). Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Różański z PWSZ Tarnów (tegoroczny halowy wicemistrz Polski seniorów) z wynikiem 7,58 m. Trzecie miejsce wywalczył Mateusz Jopek z wrocławskiego AWF z wynikiem 7,48 m.

W biegach sprinterskich doskonale poradzili sobie też inni zawodnicy bialskiego AZS AWF. Karol Musiej uzyskał swój najlepszy wynik w tym sezonie – 10,86 m. Sukces odniósł także Bartosz Litwinek, który dystans 100 m pokonał w 11,19 sek. I tym samym ustanowił swój nowy rekord życiowy. Tak samo było w przypadku biegu na 200 m, w którym osiągnął wynik 22,39 sek. Z kolei Aleksandra Denkiewicz w biegu na 100 m uzyskała czas 12,96 sek., który jest jej nowym rekordem życiowym. Na dystansie 400 m wystartowała Aleksandra Kapuśniak i mając problemy zdrowotne osiągnęły wynik 62,36 sek.

16-letni  Jacek  Gryta (ubiegłoroczny wicemistrz Polski młodzików w skoku w dal) ustanowił tym razem swój najlepszy tegoroczny rezultat na 100 m – 11.51 sek.,  a  18-letni  skoczek w dal Kuba  Żukowski biegnący w tej samej serii poprawił swój rekord życiowy na  11.79 sek. Mniej udanie startowali w eliminacjach skoku w dal,  „paląc”  niezłe skoki  lub odbijając się sprzed belki.

W biegu na 100 m przez płotki Monika Stypułkowska uzyskała czas 15,13 sek., co jest jej najlepszym wynikiem w tym sezonie. Do finałowego biegu  zabrakło  jej  0,1 sek. i  w rezultacie zajęła  9 miejsce  w  tej  trudnej  konkurencji.  Monika  wystartowała także w skoku w dal, ustanawiając swój najlepszy tegoroczny wynik – 5.42 m.

Również 9 lokata przypadła Agacie Stypułkowskiej, która w eliminacjach osiągnęła najlepszy wynik w tym sezonie – 5,49 m. Najbardziej zapracowana z  bialskiej  ekipy na mistrzostwach – Kasia  Bargielska, poza biegiem  sztafetowym startowała także w skoku w dal,  eliminacjach do trójskoku,  oraz w  finałach skoku w  dal  i  trójskoku. W  skoku w dal poprawiła wynikiem  5.78 m  swój najlepszy tegoroczny rezultat zajmując ostatecznie VI miejsce,  a w trójskoku wynik – 11.85m  dał jej dziewiąte  miejsce w tej konkurencji.

Ola Denkiewicz, Ola Kapuśniak, Bartosz  Litwinek oraz  Karol  Musiej – to grupa sprinterów trenująca pod okiem trenera Stanisław Kędry, a pozostali zawodnicy trenują z Tadeuszem  Makarukiem.

Mistrzostwa Polski: świetne wyniki zawodników bialskiego AZS AWF 17

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *