Młodzież w poszukiwaniu zwyczajnych-niezwyczajnych historii

Od lewej – Stanisława Artemiuk, Iga Martyniuk, Magda Gójska, Zofia Tarasiuk
Od lewej - Stanisława Artemiuk, Iga Martyniuk, Magda Gójska, Zofia Tarasiuk

Początek projektu „Nasze Wielkie Historie” przypada na październik ubiegłego roku. Młodzież z 15 gmin wraz z opiekunami z lokalnych ośrodków kultury postawiła sobie za cel odszukanie historii sprzed 100 lat i pokazanie, jakie drogi do odzyskania niepodległości przeszła ludność w ich miejscowościach.

W gronie „poszukiwaczy” znalazły się również uczennice z Terespola. By poznać dzieje sprzed wieku ich zadaniem było przeprowadzenie długich rozmów z najstarszymi mieszkańcami swoich okolic, przewertowanie ksiąg parafialnych, archiwów, pamiętników czy domowych albumów ze zdjęciami i zasobów internetowych.

Młodzież odwiedziła też cmentarze, pomniki i innego rodzaju miejsca, które w jakiś sposób wiążą się z lokalną historią. Efektem tych poszukiwań jest wiele ciekawych i cennych historii, które wspaniale dopełniają dzieje naszego kraju sprzed 100 lat.

W Terespolu poszukiwaniami zajęły się Ola Leszek, Julia Iwaniuk, Marta Michalak, Magda Gójska, Iga Martyniuk oraz Zosia Tarasiuk. Każda z dziewcząt jest uczennicą gimnazjum działającym w Szkole Podstawowej nr 1 w Terespolu.

Efektem działań młodzieży jest ogólnopolska wystawa objazdowa. Będzie można ją zobaczyć 22 lipca o godzinie 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu.

ZOBACZ TAKŻE: Historie zebrane w Terespolu

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *