Mówili o transplantacji

dr J. Czerwiński
fot. nadesłane

W bialskim szpitalu odbyła się konferencja, której celem było przybliżenie tematu transplantacji pracownikom szpitali i poradni oraz studentom kierunków medycznych. 

Konferencja miała miejsce w piątek (7 czerwca) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Spotkanie oficjalnie otworzyła dr n. med. Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju. Jednymi z omawianych kwestii były „Systemy jakości medycyny transplantacyjnej w Polsce”. Wykład na ten temat wygłosił dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora ds. medycznych i przedstawiciel Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego „Poltransplant”.

Następnie prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie mówił na temat organizacji pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce. Z kolei lek. med. Jerzy Paluszkiewicz, pracownik bialskiego szpitala przedstawił prezentację o „Rozpoznawaniu śmierci mózgu”. Tuż po nim prelekcję na temat „Rozmowa z rodziną potencjalnego dawcy” wygłosiła mgr Magdalena Martyniuk z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie. Przedstawiciel tej samej placówki, Adam Alzubedi poruszył bardzo ważny temat, jakim jest komunikacja w transplantologii.

W kolejnej części spotkania przyszedł czas na wystąpienie pacjenta, który opowiedział o życiu po przeszczepie i uwarunkowaniach z tym związanych. Zwieńczeniem konferencji było podsumowanie statystyczne w zakresie dokonań i możliwości polskiej transplantologii. Przedstawił to dr Jacek Furmaga z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *