„Murem za Owsiakiem”. Mieszkańcy mówią „nie” dla rezygnacji prezesa WOŚP

"Murem za Owsiakiem". Mieszkańcy mówią "nie" dla rezygnacji prezesa WOŚP 16

„Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej” to hasło przewodnie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednak na skutek ostatnich wydarzeń, wśród Polaków zrodziła się obawa, że „orkiestrowe granie” w niedzielę odbyło się po raz ostatni. Chodzi o rezygnację Jerzego Owsiaka z pełnienia funkcji prezesa fundacji. Jego odejście związane jest z tragedią, która zwieńczyła 27. Finał WOŚP.

Jurek Owsiak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej złożył rezygnację z pełnionego przez siebie stanowiska. Była to odpowiedź prezesa WOŚP na brutalny atak skierowany w Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Adamowicz tuż przed „Światełkiem do Nieba” został napadnięty przez nożownika na oczach tysięcy Gdańszczan. Pomimo wielogodzinnej operacji prezydenta nie udało się uratować. Jurek Owsiak zapewnił, że fundacja WOŚP cały czas będzie funkcjonowała, ale on nie będzie już podejmował żadnych decyzji.

To Polaków jednak nie przekonuje. Chwilę po ogłoszeniu rezygnacji w Internecie zawrzało. Użytkownicy wszelkimi sposobami chcą przekonać dotychczasowego prezesa WOŚP do zmiany decyzji. Na portalach społecznościowych pojawiło się tysiące postów opatrzonych hashtagiem #muremzaOwsiakiem. Ponadto w wielu miastach w Polsce zaczęto organizować akcje, mające na celu zamanifestowanie poparcia dla Jurka Owsiaka.

Biała Podlaska również nie pozostaje obojętna. – Już w najbliższą niedzielę (20 stycznia) spotkajmy się na placu Wolności o godz. 20 i wyślijmy światełko do nieba! Pokażmy Jurkowi, że jesteśmy z nim! Nikt na świecie nie zrobił dla dzieci tyle co Jurek i WOŚP! – czytamy na facebookowym wydarzeniu. Inicjatorem manifestu jest Paweł Iwaniuk, który w ostatnich wyborach kandydował do rady miasta z ramienia Białej Samorządowej.

Udział w akcji do tej pory zadeklarowało prawie 650 osób, a aż 1,4 tys. jest nią zainteresowanych.

ZOBACZ TAKŻE: Dołącz do wydarzenia

ZOBACZ TAKŻE: Bialski sztab kieruje list do Owsiaka

Udostępnij!

Komentarze: 5

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. WOŚP wywindowała polską neonatologię na bardzo wysoki poziom i chwała za to J. Owsiakowi, wolontariuszom oraz darczyńcom ale wydaje, że należy uszanować tą decyzję. Orkiestra przez 27 lat zebrała porównywalne lub mniejsze fundusze jakie przeznaczamy w ciągu jednego roku z naszych podatków na utrzymanie TVP albo nauczanie religii w szkołach. Może czas najwyższy aby to polski rząd zadbał o służbę zdrowia?

  1. Na konto WOŚP od 1993 roku wpłynęło ponad 825 mln złotych dane za 25 lat – link: https://wosp.dlastudenta.pl/artykul/ile-zebrala-wosp-od-poczatku,128477.html.

   Budżet NFZ na 2018. łącznie wynosił 77,5 mld złotych – link https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/budzet-nfz-na-2018-wiecej-pieniedzy-dla-szpitali,95189.html

   – ile to jest… ??? 10 x więcej w ciągu jednego roku, niż to co nazbierała orkiestra przez 25 lat??? dobrze liczę???

   Nie mówię, że orkiestra jest be, ale wydaje mi się że mówienie, że rząd nie dba o służbę zdrowia jest trochę nie na miejscu.
   Pozdrawiam.

   1. Pytanie ile z nakładów NFZ jest wydatkowanych celowo a ile funduszy wypływa z systemu ze szkodą dla pacjentów. O tym jak rząd dba o chorych najlepiej świadczy wykorzystanie akceleratora protonowego w Bronowicach. Sprzęt za 300 milionów złotych leczy ok. 80 pacjentów z nowotworem a mógłby nawet 600 rocznie. Wszystko przez to, że na siłę ograniczono leczenie do 5(pięciu) typów nowotworów.

 2. bardzo słuszna inicjatywa w bardzo słusznej sprawie, trzeba to rozpropagować w jak największym stopniu, poparcie musi być powszechne