Na co zwracać uwagę wybierając klimatyzator przenośny do domu?

Na co zwracać uwagę wybierając klimatyzator przenośny do domu? 16


Komfort cieplny to termin, który jest latem szczególnie aktualny. Gdy za oknami upał, dawka chłodnego powietrza potrafi być na wagę złota. Najszybszym sposobem na ochłodzenie mieszkania czy biura jest klimatyzator przenośny. Dostępny od ręki, może jeszcze tego samego dnia stanąć w Twoim domu. Do jego zamontowania wystarczy jedynie dostęp do uchylonego okna oraz gniazdko elektryczne. Jak działa klimatyzator przenośny i na co zwracać uwagę kupując takie urządzenie?

 

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

1. Odpowiednia moc chłodnicza/grzewcza

Moc chłodnicza klimatyzatora to jeden z podstawowych parametrów, podpowiadający użytkownikom jaka jest wydajność danego sprzętu. Na jej podstawie jesteśmy w stanie określić czy urządzenie sprawdzi się w naszych warunkach. Wiedząc jaka jest moc chłodnicza danego klimatyzatora jesteśmy w stanie policzyć maksymalną powierzchnię do jakiej przeznaczone jest urządzenie.

Przyjmuje się, że w przypadku nisko nagrzewających pomieszczeń, do schłodzenia 1 m2 potrzebne jest 0,081 kW mocy. Wyniki te mogą różnić się od stopnia nagrzewania się danej powierzchni. Pomieszczenia o ekspozycji południowej czy zachodniej będą potrzebować o 20-30% więcej mocy. Słabo izolowane ściany czy nieszczelne okna również zwiększają to zapotrzebowanie o 10-20%. Podobnie w przypadku pokoi połączonych z kuchnią, gdzie zyski ciepła będą większe.

Dlatego też schładzając 1 m² słabo nagrzewających się pomieszczeń wystarczy 0,081 kW, w przypadku średnio nagrzewających się jest to już 0,11475 kW, a w przypadku wysoko nagrzewających potrzebować będziemy aż 0,162 kW.

Oprócz mocy chłodniczej, niektóre klimatyzatory przenośne posiadają również moc grzewczą. Parametr ten dotyczy urządzeń, które oprócz funkcji chłodzenia, mają też funkcję ogrzewania, będąc wygodnymi klimatyzatorami całorocznymi.

2. Pobór prądu

Moc urządzenia nieodzownie łączy się z poborem prądu. Tzw. moc znamionowa klimatyzatora to maksymalny pobór energii elektrycznej w ciągu godziny. W przypadku większości urządzeń stanowi ona ok. 30% całkowitej mocy sprzętu. Dlatego też pobór prądu wielu modeli waha się od 1 do ok. 1,5 kW. Parametrem, który pozwoli łatwiej uszeregować i ocenić energooszczędność danego sprzętu jest klasa energetyczna. Wiele klimatyzatorów przenośnych to urządzenia klasy A, A+, a nawet A++.

3. Cena klimatyzatora przenośnego

Najtańsze klimatyzatora przenośne kosztują ok. 1200-1500 złotych. Cena klimatyzatorów jest jednak zależna od mocy urządzeń oraz oferowanych funkcji (tryby pracy, moduł wi-fi, funkcja swing). Za bardziej zaawansowane urządzenia zapłacimy ok. 2-2,5 tys. złotych. Topowy sprzęt wiąże się z wydatkiem 3 tysięcy złotych. Znajdź najtańsze klimatyzatory przenośne na Homespot.pl

4. Głośność pracy

Praca klimatyzatora okupiona jest niestety pewnym, mniejszym lub większym hałasem. Dlatego też warto o tym pamiętać i zwracać uwagę na liczbę generowanych dB przez dane urządzenie. Co ważne, generowany szum wiąże się też oczywiście z prędkością nawiewu. W najbardziej intensywnych trybach będzie ona największa. W najsłabszych zaś najmniejsza. Coraz więcej klimatyzatorów przenośnych wyposażonych jest w Tryb Sleep, w którym urządzenia nie tylko działają ciszej, ale także stopniowo, delikatnie podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, chroniąc przed przeziębieniem. Blaupunkt Moby Blue S 09E należy do najcichszych urządzeń na rynku, generując w najwolniejszych trybach jedynie 22 dB

5. Funkcje dodatkowe

Wielofunkcyjny charakter urządzenia (tryb ogrzewania, chłodzenia, osuszania, wentylacji), moduł wi-fi pozwalający sterować klimatyzacją z aplikacji mobilnej czy funkcja swing to najpopularniejsze udogodnienia, które możemy znaleźć w klimatyzatorach mobilnych. Funkcja swing, czyli automatyczna regulacja żaluzji oscylacyjnych, zwiększa dokładność cyrkulacji powietrza. Niektóre klimatyzatory przenośne, np. marki Sharp posiadają również funkcję jonizacji powietrza, która pozwala przywrócić równowagę jonową w pomieszczeniu (opcja przydatna szczególnie w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki).

 

Jak działa klimatyzator przenośny?

 

Działanie klimatyzatora przenośnego jest stosunkowo proste. Opiera się ono na zintegrowanej pracy kilku elementów. Najważniejszymi z nich są skraplacz oraz parownik (wymienniki ciepła), a także sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylator, który wymusza cyrkulację powietrza.

Proces chłodzenia odbywa się dzięki zastosowaniu tzw. czynnika chłodzącego (zwanego także czynnikiem roboczym). Czasami jest on mieszaniną związków chemicznych, czasem jednym związkiem – jak w przypadku ekologicznego R290, czystego propanu, stosowanego w coraz większej liczbie klimatyzatorów mobilnych.

Więcej o działaniu klimatyzatorów przenośnych, jak i poszczególnych modelach urządzeń dowiesz się w serwisie Homespot

Udostępnij!