Nad wodą najważniejsze jest bezpieczeństwo

Nad wodą najważniejsze jest bezpieczeństwo 15

W okresie wakacyjnym wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju kąpieliska, lecz tylko nieliczne są przystosowane do bezpiecznych kąpieli. Przypominamy iż kąpiel na wszelkich żwirowniach i niestrzeżonych akwenach wodnych jest bardzo niebezpieczna i zakazana. Można korzystać jedynie z miejsc, które są do tego przygotowane, wyznaczone są strefy w których można pływać, na miejscu znajdują się ratownicy oraz flaga WOPRu. W naszym powiecie w kilku ostatnich latach utonęło 11 osób.

Na terenie powiatu bialskiego funkcjonują kąpielisko „Międzyrzeckie Jeziorka” w Międzyrzecu Podlaskim, Zalew w Kobylanach oraz „Kubiki” w Chotyłowie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał pozytywne opinie na wyżej wymienione obiekty, żadne inne akweny wodne nie starały się o uzyskanie zgody na zgodne z prawem otwarcie kąpielisk.

Na terenie kąpielisk wywieszone są regulaminy, które określają zasady korzystania z obiektów. Wywieszana jest także bieżąca ocena jakości wody, potwierdzająca czy woda nadaje się do kąpieli. Próbki wody do badań są systematycznie pobierane, na ich podstawie są aktualizowane oceny jakości wody. Informacje o jakości wody umieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej, jak również Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

– Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej przez cały rok prowadzi działania profilaktyczne promujące właściwe zachowania. Policjanci przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym również o bezpiecznych zachowaniach nad wodą.  W tym roku aktywnie włączyliśmy się także w drugą edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn.”Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” – wyjaśnia asp. szt. Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy bialskiej komendy.

Celem akcji jest pokazanie jakie zagrożenia może nieść za sobą rekreacja nad wodą. Służy ona również promowaniu odpowiedzialnych postaw osób przebywających na terenie kąpielisk. Efektem tego ma być ograniczenie wypadków.

Przez ostatnie trzy lata na terenie naszego powiatu miało miejsce 11 utonięć, z czego do jednego z nich doszło w tym roku. – Policjanci w czasie codziennych służb patrolują teren wokół kąpielisk i dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Oczywiście mundurowi kontrolują również tereny, tzw. „dzikich kąpielisk” – dodaje rzecznik. – Przestrzegamy przed kąpielami w tych właśnie miejscach. Pamiętajmy, że utonięcie może nastąpić nawet w bardzo płytkiej wodzie, w miejscu wyglądającym na bezpieczne. Często korzystanie z niestrzeżonych „dzikich” kąpielisk kończy się tragedią.

Pamiętajmy, że na strzeżonych kąpieliskach też musimy zachować zdrowy rozsądek. Nasze bezpieczeństwo leży w naszych rękach. Spędzając wakacje nad wodą należy pamiętać o kilku zasadach:

– Do wody wchodzimy tylko wtedy gdy na maszcie jest wywieszona biała flaga WOPRu
– Nigdy nie wchodzimy do wody rozgrzani, ponieważ może nam grozić szok termiczny. Najpierw należy delikatnie schłodzić ciało ochlapując się wodą.
– Nie pływamy tuż po posiłku ani na czczo
– Nie odpływamy za daleko od brzegu
– Nie skaczemy do wody w miejscu którego nie znamy. Nigdy nie skaczemy na główkę!
– Sprawdzamy stan techniczny sprzętu, którego zamierzamy używać.

W razie konieczności pamiętajmy, że resuscytację u osoby podtopionej zaczynamy od pięciu wdechów ratunkowych, następnie rozpoczynamy cykl 30 uciśnięć i dwóch wdechów.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *