Nagrodzili wykonawców najpiękniejszych palm, pisanek i koszyczków

DSC_4130
Do konkursu zgłoszono 34 palmy Wielkanocne , 17 osób rywalizowało w kategorii pisanek oraz 18 osób w kategorii koszyczków. Uczestników podzielono według kategorii wiekowych.

Wydarzenie odbyło się 17 marca w Pracowni Zdobnictwa Ludowego w Worońcu. Organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, Pracownia Zdobnictw a Ludowego w Worońcu oraz Pracownia Plecionkarska w Woskrzenicach Dużych.

– Zainteresowanie konkursem jest coraz wieksze, w porównaniu do ubiegłego roku liczba prac (głównie palmy) wzrosła o sto procent. Na tradycyjną palmę wykonywaną przez Nasze babcie składały się bazie, gałązki bukszpanu lub barwinka a także suszone zioła. Wspólcześnie upiększamy ją kwiatkami z krepiny oraz bibuły. Jeżeli chodzi o pisanki to tradycyjnym zabiegiem były zdobienia batikowe, malowanie jaj w obierkach z cebuli lub malowanie w cebulniku i wyskrobywanie pożądanego wzoru – informuje Małgorzata Hanas, starszy instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

W przypadku koszyczków konkursowych fantazja nie zna granic. – Większość została wykonana z papiero-wikliny,czy też samego papieru ale pomysłowość dzieci zaskakuje.
Mamy dwa koszyczki wykonane z ciasta czy też techniką origami. Największa część prac pochodzi z Pracowni Plecionkarskiej w Woskrzenicach Dużych – dodaje Małgorzata.

W ocenie palm brano pod uwagę walory estetyczne, tradycyjne elementy, technikę przygotowywania motywów tworzących palmę oraz staranność wykonania.

W pierwszej kategorii dzieci do lat 10 zwyciężył Maciej Chalimoniuk, drugie miejsce zajęła Karolina Mikiciuk, zaś trzecie Amelia Kokoszkiewicz.
Wyróżnienia otrzymali Marysia Hodun, Błażej Krać, Martyna Wołowik

Kategoria druga należy do dzieci powyżej 10 lat i młodzieży gimnazjalnej.
Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Hodun, drugie Julia Hawryluk oraz trzecie Maja Buraczewska.

Kategoria trzecia to młodzież szkół średnich i dorośli. Zwyciężczynią została Danuta Bandzerewicz, drugie miejsce to remis dwóch Pań Danuty Kroszki i Aliny Kowanowskiej,
na trzecim miejscu znalazła się Roksana Klewek

W ocenie pisanek brano pod uwagę tradycyjne wzory i techniki zdobnicze, staranność wykonania i techniki zdobnicze.

W kategorii pierwszej zwyciężyła Anna Kabs, drugie miejsce zajęła Katarzyna Kabs zaś trzecie Weronika Tykałowicz.

Kategorię drugą otwiera pierwsze miejsce Maksymiliana Chalimoniuka, na miejscu drugim uplasowała się Ewa Kopeć, trzecie miejsce należy do Wojciecha Kukawskiego.

W kategorii trzeciej pierwsze miejsce zajmują na równi Maria Harwacka oraz Danuta Bandzerewicz.

W ocenie koszyczków brano pod uwagę architekturę bryły, staranność wykonania oraz wrażenie artystyczne.

Zwycięzcą kategorii pierwszej został Sebastian Lesiuk, Julia Jakubiak zajęła miejsce drugie a Daria Filipiuk miejsce trzecie. Wyróżnienia otrzymały Ola Lesiuk i Martyna Wołowik.

W kategorii drugiej kolejno triumfowali Małgorzata Władzimiruk, Piotr Kaździoł oraz Natalia Bożyk.

Ostatnią kategorię wygrała Gabriela Kajka, na drugim miejscu znalazły się Anna Jóźwiak i Anna Domańska.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *