NASZE OSP: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

34750818_1069386863215135_1001416803823386624_n

Walczą z ogniem jak i z każdym innym żywiołem. Pomagają w imprezach lokalnych. Poświęcają każdą wolną chwilę swojej pasji, którą jest straż. Ratują ludzi, zwierzęta oraz mienie. Mowa o druhach z Leśnej Podlaskiej.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnej Podlaskiej została powołana 18 stycznia 1980 roku. Obecnie jednostka liczy 66 osób w tym 10 kobiet. Spośród  tych osób 27 posiada odpowiednie przeszkolenie oraz badania lekarskie, aby wyjeżdżać do akcji ratunkowych.

Na wyposażeniu jednostki znajdują się trzy samochody. Samochód ciężki gaśniczy ze zbiornikiem na wodę który ma pojemność 10000L oraz samochód średni – mercedes o pojemności zbiornika 2000L . Na wyposażenie tego samochodu składa się nie tylko sprzęt gaśniczy, ale również sprzęt ratownictwa technicznego i drogowego, piły do cięcia drewna, metalu jak również betonu, torba medyczna R1, sanie lodowe, poduszki pneumatyczne, dwie drabiny. Jednostka posiada również samochód lekki ford zaopatrzenia kwatermistrzowskiego. Samochód ten nie ma stałego wyposażenia. Ze względu na to, iż jego wyposażenie trzeba wcześniej zaplanować, najczęściej jest wykorzystywany do akcji powodziowych, jak również jako samochód transportowy.

Akcje do jakich wyjeżdża jednostka to nie tylko pożary, to również wypadki drogowe i lokalne zagrożenia takie jak np. powalone drzewa. Strażacy podkreślają, iż każda akcja jest inna, niepowtarzalna i odgrywa jakiś wpływ na ich życie. Każdy ze strażaków pamięta swoją pierwszą akcję z każdym szczegółem. Ratownicy mówią o tym, że na miejscu zdarzenia często widuje się bardzo nieprzyjemnie widoki, jednak wywołują one największe emocje dopiero po ukończonej akcji. Podobnie jest ze strachem podczas akcji. On dla nich nie istnieje, dopiero później, na spokojnie w domu przychodzi refleksja, że coś mogło pójść źle.

Zajęcie strażaka jest czymś co ogromnie rzutuje na życie prywatne. Nie ma wpływu tylko na strażaka lecz na całą jego rodzinę. Jeden z zapytanych strażaków o to jak wygląda wsparcie rodziny w jego zajęciu odpowiedział: – Rodzina również tym żyje. Gdy zawyje syrena, chociażby o 12 w nocy to moja żona biegnie otworzyć bramę, abym ja mógł szybciej wyjechać samochodem.

Strażacy podkreślają, że strażakiem ochotnikiem może zostać każdy, dzieci powyżej 12 roku życia mogą zapisywać się do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, osoby po ukończeniu 16 roku życia mogą brać udział w zawodach strażackich jako dorośli. Bycie w OSP nie wiążę się jedynie z wyjazdem do akcji ratunkowych, to również działanie dla społeczności lokalnej podczas imprez gminnych oraz parafialnych.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *