Nie dopuszczono do złożenia oferty? Wygrała osoba powiązana z wójtem

Nie dopuszczono do złożenia oferty? Wygrała osoba powiązana z wójtem 15
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników jednego z urzędów na terenie powiatu bialskiego. Ma to związek z odśnieżaniem dróg na terenie gminy.
Bialska prokuratura prowadzi śledztwo zaistniałego w okresie od 4 listopada do 14 listopada 2016 roku niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w Urzędzie Gminy w Janowie Podlaskim. Sprawa ma związek z nieprzejrzystym rozstrzygnięcie konkursu ofert. – Przesłuchujemy osoby mogące mieć wiedzę w zakresie zdarzenia. W tym zatrudnionych osób w urzędzie. Zabezpieczaliśmy dokumentację dotyczącą postępowania postępowań o zamówienie odśnieżania dróg w sezonach 2016/17 oraz 2017/18 – informuje Edyta Winiarek, Prokurator Rejonowa w Białej Podlaskiej.

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że oferty dotyczące odśnieżania złożyły dwie firmy. W 2016 roku urząd gminy ogłosił zapytanie ofertowe na usługę odśnieżania gminy na kwotę nie przekraczała 30 tys. euro. Miało być to rozstrzygnięcie na dwa lata. Wygrał cały konkurs podmiot, która proponował wyższą stawkę. A wybrańcem została osoba powiązana z wójtem gminy. Drugiej osobie uczestniczącej w zapytaniu, która sama zainteresowała się tematem – koperta z ofertą została zwrócona pomimo jej złożenia. Jak twierdzą nasi informatorzy, stwierdzono, że nie zapraszano do wykonania tej usługi tej konkretnej firmy.

Zawiadomienie najpierw trafiło do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Później zostało przekazane do Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej i jest prowadzone pod nadzorem bialskiej prokuratury.

– Nie wiem, w jakiej sprawie jest prowadzone śledztwo – na samym początku stwierdza  Jacek Hura, wójt gminy Janów Podlaski. – Było postępowanie przetargowe, zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa. Nie wiem czy skargi mogą wpłynąć na zmianę decyzji z naszej strony – nie. Faktycznie byli funkcjonariusze policji zostało im to przestawione. Jestem przekonany, że wszystko jest w porządku – dodaje.

Prokurator prowadzący zdecydował o powołaniu biegłego, który sprawdzi dokumenty. W związku z przedłużającym się badaniem Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej zawiesiła postępowanie. – Śledztwo jest w fazie przygotowawczym. Tylko po otrzymaniu opinii biegłego natychmiast zostanie podjęte ocena prawno-karna materiału – podkreśla Mariola Sidorowska, zastępca prokuratora rejonowego.

Na stronie urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej próżno szukać informacji o tym zamówieniu publicznym. Ostatnie dane o wynikach przetargów na odśnieżanie gminy pochodzą z 2010 roku, wtedy jedynym oferentem był Mirosław Hura.

Do tematu będziemy wracać.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *