Niedziela w wojskowym klimacie

1 (1)
fot. Mateusz Stasiuk

Odbyły się uroczystości mające na celu uczczenie święta 34. Pułku Piechoty. Na gości czekało wiele atrakcji związanych z militariami. Podczas obchodów żołnierze złożyli przysięgę.

W minioną niedzielę (6 maja) odbyły się obchody święta 34 Pułku Piechoty. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 przed pomnikiem 34. Pułku Piechoty przy ulicy Warszawskiej. Następnie po przemarszu została odprawiona msza św. w kościele św. Antoniego, po czym o godzinie 13 na Placu Wolności żołnierze 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów dowództwa WOT oraz licznie przybyłych mieszkańców złożyli przysięgę, która była zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Zadaniami żołnierzy Wojsk Terytorialnych z Białej Podlaskiej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu oraz w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak np. katastrofy i klęski żywiołowe. Zadania te są realizowane w ścisłej współpracy z lokalną administracją. Rejonami pracy nowo zaprzysiężonych żołnierzy batalionu są powiaty: bialski, radzyński, łukowski i parczewski.

O godzinie 14 rozpoczął się Piknik Wojskowy, podczas którego uczestnicy mogli posłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Siedlec z udziałem Studia Wokalnego Brevis (Marta Magdalena Wójtowicz, Marcin Olesiejuk), a także laureatów pierwszych miejsc w konkursie piosenki majowej „Biało-Czerwona Piosenka” (Aleksandra Leonarcik, Julia Hryciuk, Zofia Sudewicz oraz Wiktoria Zielińska).

Goście mogli również zobaczyć sprzęt wojskowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 23. Batalionu Lekkiej Piechoty, m.in. czołg Leopard, haubica Goździk, kłady TGB, ciężarowe pojazdy wojskowe, warsztat obsługi pojazdów.

Przygotowane zostały także wystawy i pokazy Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina, Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenia Historycznego 8. Pułku Piechoty legionów, Pokaz Musztry paradnej przygotowanej przez młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *