Norwegia oskarża Polskę o skonfiskowanie płynu do dezynfekcji produkowanego w naszym mieście

Norwegia oskarża Polskę o skonfiskowanie płynu do dezynfekcji produkowanego w naszym mieście 16

Zagraniczne media obiegła wiadomość, że Polska skonfiskowała firmie działającej na terenie Białej Podlaskiej tysiące litrów płynu do dezynfekcji, który miał trafić do Norwegii. Prezes Norenco wyjaśnia sytuację.

Spółka Norenco Polska od od lat eksportuje swoje towary do Norwegii i innych krajów sandynawskich. W Białej Podlaskiej produkowane są niemal wszystkie produkty oferowane przez firmę – między innymi środki do dezynfekcji i higieny osobistej.

Kilka dni temu norweskie media poinformowały, że Polska skonfiskowała 10 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, który trafić miał do oddziału firmy Norenco w Norwegii. Portal thelocal.no opublikował artykuł z którego wynika, że transport środków higieny został wstrzymany w ubiegłym tygodniu, a towar skonfiskowany.

– Dyrektor norweskiej firmy Norenco Arne Haukland, która zajmuje się handlem otrzymanych towarów twierdzi, że polskie władze domagały się okazania wyprodukowanego płynu do dezynfekcji, a następnie naciskały na jego sprzedaż. Powoływano się przy tym na przepisy, które wprowadzono na początku marca w związku ze stale rosnącym zagrożeniem epidemicznym – można przeczytać na portalu onet.pl.

Inaczej sprawę przedstawia Grzegorz Daniluk, prezes Norenco Polska. W rozmowie z dziennikarzem Onetu powiedział, że złożył podanie o wysłanie towaru, a konkretniej dziesięciu tysięcy litrów płynu do dezyfekcji. Wojewoda nie wyraził zgody na eksport. Firma otrzymała propozycję sprzedania go w Polsce, jednak nie było to możliwe, ponieważ towar nie został jeszcze wyprodukowany.

– Norwegia zamówiła towar, ale ze względu na zakaz eksportu środków dezynfekujących zamówienia te zostały wstrzymane. Nie wyprodukowaliśmy towaru. Nic nie zostało skonfiskowane. Otrzymaliśmy decyzję negatywną w związku z zapytaniem o wysyłkę towaru do Norwegii i ta decyzja jest przez nas respektowana. Rozumiemy, że rząd Polski chce chronić swoich obywateli i my również robimy wszystko, aby im zapewnić ochronę – mówił Onetowi prezes Norenco Polska.

Polska spółka zamieściła na swojej stronie internetowej oświadczenie odnośnie nieprawdziwych informacji podawanych w skandynawskich mediach. – Rozumiemy sytuację w Polsce i wszystkie nasze moce produkcyjne skierowane są na rynek polski. Zgłosiliśmy zapytanie do wojewody o możliwość wysyłki. Dostaliśmy odpowiedź negatywną. Norenco Norge w Norwegii nie rozumie naszej sytuacji w Polsce i przekazuje błędne informacje. Żaden towar nie został zatrzymany ani skonfiskowany przez władze polskie – czytamy.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *