Nowe ogniska ASF w powiecie

Nowe ogniska ASF w powiecie 16

Na terenie powiatu bialskiego odnotowano dwa ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń. W obu przypadkach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W tym roku pierwsze ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Nowosiółki (gm. Sławatycze). Strefą zapowietrzoną (3 km od miejsca wystąpienia choroby) będą objęte takie miejscowości jak Jabłeczna, Parośla, Terebiski, Nowosiółki, Mościce Dolne oraz Liszna.

Jeśli chodzi o strefę zagrożoną (7 km od obszaru zapowietrzonego, czyli 10 km od ogniska), objęte nią będą miejscowości gminy Sławatycze (Krzywowólka Kolonia, Kuzawka Kolonia, Sajówka, Sławatycze, Sławatycze Kolonia, Zańków), gminy Kodeń (Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze) oraz gminy Tuczna (Rozbitówka, Wólka Zabłocka, Wólka Zabłocka Kolonia).

W przypadku ogniska w Rozwadówce strefa zapowietrzona obejmie miejscowości gminy Sosnówka (Rozwadówka i Motwica), natomiast w strefie zagrożonej znajdą się miejscowości gminy Sosnówka (Czeputka, Dębów, Lipinki, Pogorzelec, Przechód, Romanów, Rozwadówka – Folwark, Sapiehów, Sosnówka, Wygnanka, Żeszczynka), gminy Tuczna (Kalichowszczyzna) i gminy Wisznice (Wisznice i Wisznice Kolonia).

Warto pamiętać, że w obszarze zapowietrzonym nie można handlować żywcem i wyprowadzać świń z gospodarstw przez 40 dni. Grożą za to surowe kary. Każde przemieszczenie trzody z gospodarstw trzeba zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.

W gospodarstwach, w których odkryto ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń rozpoczęto procedury związane z likwidacją choroby. Ponadto w strefie zapowietrzonej trzoda chlewna będzie wybita i zutylizowana.

Aby zapobiec przenoszeniu się wirusa ze strefy zagrożenia za pośrednictwem samochodów, podobnie jak w ubiegłym roku  na drogach pojawią się maty dezynfekujące. Rolnicy powinni też pamiętać o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji.

 

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *