Nowy ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi już otwarty

Nowy ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi już otwarty 15

To pierwsza taka placówka w naszym mieście. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała m.in. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

We wtorek (9 stycznia) miało miejsce oficjalne otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej. Jest to ośrodek typu C, przeznaczony dla osób wykazujących przewlekle zaburzenia czynności psychicznych, takie jak na przykład choroba Alzhaimera.

– Pomysłodawcą powstania tego domu był radny Karol Sudewicz – zaznaczył prezydent Dariusz Stefaniuk. – Na pewnej sesji zapytał mnie, czy taki dom nie powinien w Białej Podlaskiej powstać. Był budynek, który stał praktycznie przez dwa lata nieużywany, a my jako samorząd zastanawialiśmy się co z nim zrobić.

Budynek znajdujący się przy ulicy Brzeskiej służył kiedyś jako siedziba Straży Miejskiej. Pojawiły się nawet plany sprzedaży, były wstępne wyceny. Pomysł udało się zrealizować dzięki rządowej dotacji. Koszt modernizacji budynku wyniósł niemal 1 mln zł. Prawie 800 tys. zł to środki przyznane przez ministerstwo, natomiast pozostałe 20 procent kwoty dołożyło miasto.

– W skali kraju mamy niemalże 800 środowiskowych domów samopomocy, które dają propozycję pobytu dla 29 tys. uczestników. Na ten cel, w tym już rozpoczętym 2018 roku, przeznaczymy ponad 70 mln zł – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W naszym województwie funkcjonuje prawie 60 takich ośrodków. Ponad 30 prowadzą gminy, nieco ponad 20 – powiaty.

W bialskiej placówce miejsce znalazło 30 uczestników. Do ich dyspozycji będą specjalne pracownie, m.in. kulinarna i artystyczna. Już teraz odbywają się tam zajęcia, podczas których osoby niepełnosprawne czy z pewnymi zaburzeniami mogą realizować swoje pasje i zainteresowania.

– Staramy się naszą politykę społeczną w zakresie zaspokajania potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi tak lokalizować, żeby białe plamy na mapie polskich potrzeb po prostu znikały. Żeby w różnych miejscach Polski, te osoby miały zagwarantowany dostęp – dodała Rafalska. Jestem pod wrażeniem jak tutaj państwo to przygotowaliście. Jest urokliwie i funkcjonalnie.

Nowy ŚDS będzie czynny od poniedziałku do piątku. Podopiecznymi zajmie się wykwalifikowana kadra. Będą m.in. instruktorzy terapii, psycholog i pielęgniarka. Nowy ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi już otwarty 16

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *