Nowy wóz już zaparkował

DSC_0539
Samochodem o wartości około 800 tys. zł oraz strażnicą za 300 tys. zł mogą cieszyć się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewicy. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

W minioną niedzielę (15 kwietnia) w Krzewicy odbyła się uroczystość związana z poświęceniem i przekazaniem samochodu strażackiego, a także nowej strażnicy.

Po mszy św. w intencji strażaków odprawionej w miejscowym kościele uczestnicy wydarzenia przenieśli się na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie miał miejsce uroczysty apel.  Był to czas na wygłoszenie raportu, przemówienia, ale także odznaczenia zasłużonych druhów.

Mianem „Strażaka Wzorowego” wyróżniono Adriana Hołoweńko, Karola Hołoweńko, Michała Marciniuka, Zbigniewa Michaluka, Krzysztofa Sidorczuka, Michała Sidorczuka oraz Sebastiana Trochymiuka. Odznaki przyznano również „za wysługę lat”. Od 65 lat w OSP działa Tadeusz Oleksiuk. Odznakę za 50 lat służby otrzymali Adolf Jeleszuk, Jan Oleksiuk, Zdzisław Oleksiuk, Henryk Pawłowski, Marian Sójka, Stanisław Tymoszuk i Tadeusz Tymoszuk.

Za 40 lat działalności w OSP wyróżniono Jana Granasiuka, Jerzego Hołoweńko, Stanisława Nestorowicza, Stanisława Struka i Adama Tymoszuka. Z kolei odznakę za 30 lat służby otrzymali Ireneusz Jamiuk, Franciszek Marciszewski, Jan Michaluk, Ryszard Oleksiuk, Mirosław Trochymiuk i Mieczysław Zaniewicz.

Jednak najważniejszym momentem całej uroczystości było poświęcenie samochodu strażackiego i nowej strażnicy OSP. Samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO zakupiono w ramach projektu „Zabezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe województwa lubelskiego poprzez zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych”.

– W okresie programowania dofinansowaliśmy 46 takich samochodów. W skali całego województwa przeznaczyliśmy na ten cel 5 mln zł, po równo dla każdego z pojazdów – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Myślę, że Ochotnicze Straże Pożarne w sposób dobitny udowadniają, że zasługują na to by iść z duchem postępu i wymieniać sprzęt, który często decyduje o tym, w jakim czasie docierają do miejsca gdzie jest zagrożenie.

W gminie Międzyrzec Podlaski aktualnie działa 25 Ochotniczych Straży Pożarnych. – Brakowało nam dobrze wyposażonej jednostki. Widzimy, że OSP Krzewica jest przyszłościową jednostką, która bardzo aktywnie działa w danym środowisku i na terenie gminy – tłumaczy Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Samochód ratowniczo-gaśniczy o wartości 800 tys. zł został sfinansowany w 60 procentach ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałą część zainwestował samorząd. Ponadto, po stronie gminy leżał również obowiązek zakupu wyposażenia pojazdu. Jeśli chodzi o strażnicę, jej koszt wynosił 300 tys. zł, które w całości zostały zabezpieczone w budżecie gminy. Obiekt obejmuje wozownię oraz zaplecze wraz z małą salą narad.

Zarówno władze gminy, jak i sami strażacy żywią nadzieję, że w 2019 roku OSP w Krzewicy zostanie wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *