Koncert, medale i skwer z cokołem na Święto Niepodległości

DSC_2171

Główna część miejskich uroczystości stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości skoncentrowała się na bialskim placu Wolności. Tam miało miejsce m.in. wręczenie medali „Pro Patria”. Wśród pięciu osób, którym przyznano odznaczenie był prezydent Dariusz Stefaniuk.

W sobotę (10 listopada), na dzień przed głównymi obchodami w auli Akademii Wychowania Fizycznego mieszkańcy mieli okazję podziwiać koncert „Dla Niepodległej”. Na scenie zaprezentowali się uczniowie bialskiej szkoły muzycznej oraz artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”.

W niedzielę obchody składały się z dwóch części. Pierwsza miała miejsce na placu Wolności. Tam po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego przyszedł czas na wręczenie medali „Pro Patria”. Na podstawie zarządzenia kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczono Bogdana Korniluka, ppłk Dariusza Rosiaka, mjr Romana Sobola, Jana Srokę oraz prezydenta Dariusza Stefaniuka.  Takie wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Po okolicznościowych wystąpieniach i odczytaniu niepodległościowego apelu pamięci, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Orła.

Druga część uroczystości miała miejsce na nowym skwerku znajdującym się tuż przy bialskim magistracie. Stanął tam cokół z kamieniem, stanowiącym część historycznego pomnika. Monument wcześniej stał na placu Wolności. Mieszkańcy umieścili go tam 90 lat temu z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku II wojny światowej został ukryty, ale niedawno odnaleziono jego fragment. To właśnie ten element, na którym widnieje napis „Odrodzenie Ojczyzny”, postawiono tuż przy Urzędzie Miasta.

– Dzisiejsze odsłonięcie tego pomnika jest symbolem tego, że żyjemy w wolnym kraju i że możemy cieszyć się z tej wolności. Bardzo bym chciał, żeby w Białej Podlaskiej takie miejsca powstawały i żebyśmy pokazywali przywiązanie do naszej ojczyzny i patriotyzm – mówił podczas uroczystości prezydent Dariusz Stefaniuk. – Chciałbym, abyśmy pokazywali młodemu pokoleniu historię Białej Podlaskiej i żebyśmy byli zawsze dumni, że te miasto ma piękną, historyczną kartę, jeśli chodzi o walki o niepodległą Rzeczpospolitą.

Udostępnij!

Komentarze: 17

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

   1. Oj Wariatko nie błysnęłaś Blitz fonetycznie blyc. Proponuję doszlifować niemiecki i w ogóle nie używać słów które są obce , obce Tobie.

 1. Do ukarania kogoś odpowiedzialnego z UM za to że na ul. Al. 1000-lecia na docinku Sidorsla rondo przy PKP nie powieszono na słupach flag narodowych.

 2. Skromne nasze obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Szkoda, małe miejscowości potrafiły bardziej się zorganizować i okazalej przygotować tak ważny i szczególny Jubileusz! A rok temu takie były zapowiedzi… Gdzie nasi lokalni patrioci…

 3. Postawcie pomnik Jaruzelskiego a obok Tuska oni przynajmniej coś zrobili dla Białej. Litwiniuk na prezydenta Polski Ludowej. W końcu zabiorą te mieszkania nowe Pisiorom i oddadzą biednym esbekom ,którym pis zabrał emerytury.

 4. Na zdjęciach z uroczystości brak jest wspaniałego, arcypolskiego tir-a, szkoda. Rekompensować jego nieobecność mają liczne zdjęcia ( zresztą słusznie ) wartowniczki z karabinem ?

  1. Wartownicy z bronią, bo to członkowie (żołnierze) WOT, a nie harcerze. Wyglądają bardziej dystyngowanie (?).
   Pomnik Tuska? Kto wie…może kiedyś upamiętnią tego polityka. Co do naszych lokalnych władz. Lepszy prezydent opierając się na ludziach z Białej, niż taki szukający wsparcia u senatora z Gdańska, który staje się jedną z czołowych postaci afery KNF.