Oddali hołd Józefowi Piłsudskiemu

DSC_8901

W 1920 roku Józef Piłsudski złożył wizytę w Białej Podlaskiej. Marszałek podczas swojego pobytu w mieście nad Krzną nadał dowódcy 34. Pułku Piechoty oraz jego żołnierzom najwyższe polskie odznaczenie bojowe.

Wizyta Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej została upamiętniona umieszczeniem tablicy ufundowanej przez mieszkańców. Na dwa dni przed rocznicą śmierci marszałka (10 maja) przedstawiciele samorządów oraz służb mundurowych oddali mu hołd i złożyli pod tablicą kwiaty. Miejsce, w którym się znalazła nie jest bez znaczenia. Tablicę zawieszono na ścianie dworca PKP. Na peronie bialskiej stacji kolejowej marszałek dekorował dowódcę 34. Pułku Piechoty mjr Aleksandra Jerzego Narbutta-Łuczyńskiego oraz jego żołnierzy orderami Virtuti Militari. Jest to jedne z najstarszych orderów wojennych na świecie i nadawany jest za wybitne zasługi bojowe.

34. Pułk Piechoty przez cały okres II RP był związany z Białą Podlaską. Żołnierze czynnie uczestniczyli w inicjatywach społecznych, pomagali ludności cywilnej w naprawie zniszczonej infrastruktury czy w czasie klęsk żywiołowych. Ogromne poświęcenie podczas wojny polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej przypieczętowało ich przywiązanie do Podlasia i jego mieszkańców.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *