Odmiany narcyzów

Odmiany narcyzów 16

Narcyzy są jednymi z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, kwitnących wiosną. Kojarzone są przede wszystkim z kolorem żółtym, za sprawą najczęściej występującego w ogrodach i parkach żonkila. Narcyzy to jednak nie tylko kolor żółty. Jest wiele odmian kwitnących na biało, pomarańczowo, a nawet różowo, łososiowo czy zielonkawo. Ich kwiaty składają się z 6 listków okwiatu i charakterystycznego przykoronka, którego zadaniem jest ochrona pręcików i słupka. Poszczególne odmiany różnią się wielkością kolorem i kształtem płatków oraz przykoronka. W zależności od odmiany na jednej łodydze rozwija się jeden lub kilka kwiatów. Obecnie możemy wyróżnić ponad 10 tysięcy odmian narcyzów, a liczba ta stale rośnie, dlatego podzielono je na 12 grup, z których każda skupia kilkadziesiąt odmian o podobnych cechach. Doskonałe cebulki narcyzów kupisz tutaj.

Narcyzy trąbkowe
Ta grupa odmian jest jedną z najpopularniejszych. Charakteryzuje się okazałymi pojedynczymi kwiatami, których przykoronek ma kształt trąbki i jest dłuższy od pojedynczych płatków. Narcyzy należące go trąbkowych występują w różnych kolorach, ze względu na co podzielono je na podgrupy:
– odmiany o kolorowych płatkach i ciemniejszym od nich przykoronku,
– odmiany o białych płatkach i kolorowym przykoronku,
– odmiany o białych płatkach i białym przykoronku,
– odmiany o różnej barwie płatków i przykoronka.

Narcyzy wielkoprzykoronkowe
Kwiaty odmian należących do tej grupy różnią się od trąbkowych tym, że ich przykoronek jest krótszy. Poza tym wyróżnia się wśród nich takie same podgrupy, co w przypadku poprzedniej grupy.

Narcyzy o małym przykoronku
Ich kwiaty występujące pojedynczo lub po kilka na każdej łodydze różnią się budową od tych należących do grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych z mocno zredukowanym przykoronkiem. Jego wielkość nie przekracza 1/3 długości płatków. Dzielą się na cztery podgrupy w zależności od rozłożenia barw płatków i przykoronka.

Narcyzy pełne
Ich kwiaty są dosyć duże i występują pojedynczo na każdym pędzie. Charakterystyczne dla nich jest to, że mają podzielony przykoronek i zwiększoną liczbę płatków.

Mieszańce triandrus
Ich kwiaty są dosyć małe. Wyrastają po kilka ze szczytu pędu i na długich ogonkach przewieszają się w dół. Płatki są odgięte do tyłu, a przykoronek jest od nich krótszy. W obrębie tej grupy wyróżniamy dwie podgrupy: narcyzy o przykoronku dłuższym niż 2/3 długości płatków i krótszym niż 2/3 ich długości.

Mieszańce cyclamineus
Ich duże kwiaty są osadzone na pędach pojedynczo. Charakterystyczną dla nich cechą jest długi i wąski przykoronek oraz mocno odchylone do tyłu płatki. Odmiany należące do tej grupy podzielone są na dwie podgrupy w zależności od stosunku wielkości przykoronka do długości płatków tak, jak w przypadku mieszańców triandrus.

Mieszańce jonquilla
Ich kwiaty o małych przykoronkach i większych od nich płatkach intensywnie pachną. Narcyzy zaliczane do tej grupy są bardzo dekoracyjne. Ich kwiaty są dość małe, ale na każdej łodydze rozwija się ich od 2 do 6 szt. W obrębie tej grupy tak jak w przypadku mieszańców triandrus wyróżnia się dwie podgrupy.

Mieszańce tazetta,
Narcyzy należące do tej grupy rozwijają po kilka, a nawet kilkanaście mocno pachnących kwiatów na szczycie każdego pędu. Mają one szerokie zaokrąglone płatki i małe przykoronki, ich liście są szerokie, a pędy grube i mocne. Dzielą się na drobnokwiatowe, które wytwarzają po ok. 20 kwiatostanów na jednym pędzie i wielkokwiatowe z 2-6 kwiatami na jednej łodydze.

Mieszańce poeticus
Wytwarzają duże białe kwiaty o krótkim i płaskim przykoronku w kontrastowym kolorze. Pojedynczo osadzone na szczycie pędów kwiatostany mają intensywny, przyjemny zapach.

Narcyzy o rozszczepionym przykoronku
Ich cechą charakterystyczną jest rozłożysty, mocno postrzępiony, podzielony blisko do połowy przykoronek, o wielkości podobnej do płatków.

Narcyzy dzikie i botaniczne
To rośliny występujące w naturze, które rzadko uprawiane są w ogrodach. Wiele z nich wykorzystano do wyhodowania odmian ozdobnych.

Inne gatunki
To ostatnia 12 grupa odmian narcyzy, do której zaliczane są gatunki, których nie można zakwalifikować do żadnej z powyższych grup. Więcej o narcyzach przeczytasz tutaj.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *