Oklaskom i zachwytom nie było końca

DSC_9024
Spektakl zgromadził pełną salę widzów. Adaptacja trudnych dzieł nie stanowi problemu dla artystów z naszego miasta.

Teatr Słowa istnieje od 2002 roku i ma charakter wielopokoleniowy. Do zespołu należą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, a także seniorzy. Teatr działa obecnie w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego.

Premiera spektaklu „Wesele” miała miejsce 8 kwietnia na scenie sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury. Za reżyserię odpowiada Jan Gałecki przy współpracy żony Elżbiety, polonistki oraz krytyka.

Spektakl łączy się ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanisław Wyspiański był niezwykle zaangażowany w narodową sprawę. Wprowadzał pewien ferment w ówczesnej kulturze. Temat wyzwolenia narodu oraz ranga patriotyzmu przewijają się w jego dziełach tj. „Noc listopadowa”, „Wyzolenie”, „Warszawianka” czy też właśnie „Wesele”.

– Stąd też nasze zainteresowanie. Nasza inscenizacja „Wesela” jest takim kwiatem złożonym na bezimiennej mogile bohaterów, którzy wywalczyli niepodległość w 1920 roku – mówi Jan Gałecki, reżyser.

Reżyser, aktorzy oraz wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ podjęli się inscenizacji ambitnego dzieła, a przede wszystkim przekazania widzom uniwersalnych wartości jakie są w nim zawarte.

– Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego. Pomimo tego, że scenariusz był oszczędny ponieważ brakowało nam osób do obsady, to jednak to co wyszło ma swój wydźwięk i to co najważniejsze ocalało – dodaje Gałecki.

Kultywowanie narodowych tradycji, wartości patriotycznych oraz podkreślenie istoty walki o niepodległość zostały uznane za priorytety podczas tworzenia sztuki teatralnej. Wszystkim osobom, które wzięły udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu publiczność podziękowała gromkimi oklaskami oraz widocznymi na twarzach wyrazami podziwu i szacunku.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *