Owocna współpraca licealistek z Stowarzyszeniem „Wspólny Świat”

Owocna współpraca licealistek z Stowarzyszeniem "Wspólny Świat" 16
Uczennice I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej zorganizowały koleżankom i kolegom z szkoły niesamowite warsztaty, podczas których każdy mógł osobiście wcielić się w osobę chorą na autyzm.
17 kwietnia w I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” odbyły się warsztaty edukacyjne, dotyczące bardzo poważnego tematu – autyzmu. Natalia Mitońska i Weronika Chwałek podjęły się realizacji projektu społecznego „Zrozumieć ich świat”. Aby profesjonalnie przybliżyć uczestnikom wiedzę na temat tej choroby podjęły współpracę ze Stowarzyszeniem „Wspólny Świat”.

Warsztaty dzieliły się na część teoretyczną i praktyczną. Terapeuci starali się przekazać jak najwięcej informacji beneficjentom projektu, którzy odpowiednio przygotowali się do zajęć poprzez przyniesienie niezbędnych przedmiotów tj. rękawiczki, nożyczki. Filmy, które zostały zaprezentowane, wywołały zaskakujące reakcje. Uczestnicy byli zdziwieni, że problemy z jakimi muszą radzić sobie osoby z autyzmem są aż tak poważne.

Osoby z autyzmem mają trudności z rozpoznawaniem odpowiednich bodźców, radzeniem sobie w codziennych, wydawałoby się bardzo prostych sytuacjach. Na warsztatach problem ten został pokazany bardzo wnikliwie. Jedno z ćwiczeń polegało na zasłonięciu oczu i wykonaniu polecenia, w ten sposób uczniowie odczuli jak duży stopień trudności w realizacji zadań mają osoby z autyzmem, borykajace się zaburzeniami percepcji wzrokowo – dotykowej. Dzięki grubym rękawicom uświadomili sobie jaką autystycy mają trudność z codziennymi czynnościami przy zaburzeniu dotyku.

Gdy terapeuci odczytali kilka tekstów jednocześnie, uczestnicy zrozumieli jak to jest, gdy wszystkie dźwięki z otoczenia słyszy się z takim samym natężeniem. Mogli chociaż przez chwilę zobaczyć świat oczami autystyka. Nauczyciele również okazywali zainteresowanie. Zadawali pytania i uważnie obserwowali przebieg spotkania. Również mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu organizacji procesu nauczania osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Po takich warsztatach młodzież na pewno stanie się bardziej tolerancyjna i wyrozumiała. Większość uczestników okazywała duże zainteresowanie tematem. Kilku ucznów zdeklarowało chęć zangażowania się w działalność stowarzyszenia w ramach wolontariatu. Przed warsztatami i po ich zakończeniu zostały przeprowadzone ankiety, które pokazały dużą poprawę wiedzy uczestników. Terapeuci również byli zadowoleni z przebiegu całego spotkania.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *