Para wodna może być niebezpieczna. Stwórz instalację, która ją okiełzna!

Para wodna może być niebezpieczna. Stwórz instalację, która ją okiełzna! 16

Niejeden proces technologiczny wymaga użycia gorącej pary pod ciśnieniem, stąd konieczne są instalacje zdolne zapewniać jej bezpieczny przesył. Jakiekolwiek usterki mogą być groźne w skutkach i wiązać się obrażeniami pracującego w danym miejscu personelu czy uszkodzeniami sprzętu. Niezbędny jest więc zarówno odpowiedni dobór i sposób montażu wszystkich elementów infrastruktury, jak i nieustanna kontrola jej stanu i reagowanie na symptomy zużycia.

Dobierz odpowiednie węże do pary wodnej i zadbaj o montaż

Aby para mogła spełnić swoją rolę przypisaną jej w danej instalacji, musi być dostarczona w odpowiednie miejsce. Na przeszkodzie temu mogą jednak stanąć defekty infrastruktury. Wszelkiego typu nieszczelności to jednak mały problem w porwaniu z sytuacją, gdy dojdzie do wyrwania węża transferującego to medium pod dużym ciśnieniem. Długotrwałe użytkowanie powoduje, że para pozbawia elementy gumowe ich właściwości. Nie można sobie więc pozwolić na jakiekolwiek kompromisy jakościowe w tym zakresie.

Do produkcji węży o takim przeznaczaniu z reguły stosuje się gumę typu EPDM, znakomicie radząca sobie z wysokimi temperaturami i wysoce odporną na starzenie cieplne. Jak można przekonać się przeglądając np. ofertę sklepu MiDaTech, oprócz niej wykorzystywana bywa także guma IIR o podobnych właściwościach, w tym małej wrażliwości na pracę ciągłą w podwyższonej temperaturze. Szczególne wymagania wiążą się z produkcją spożywczą, gdzie często wykorzystywana jest para czysta. Tutaj koniecznie musi zostać zastosowany wąż z wydanym przez odpowiedni organ dopuszczeniem. Ponadto, węże do pary wodnej należy rzecz jasna dobierać w sposób podporządkowany warunkom pracy. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko maksymalne ciśnienie, ale także jego gwałtowne wzrosty, temperaturę medium, czy zginanie.

Nie mniej ważny od samego doboru węża jest jego montaż, co oznacza przede wszystkim pewne łączenie z przyłączami.

Nie lekceważ żadnych przejawów świadczących o zużyciu

Ze względu na wymagające warunki pracy, węże do pary wodnej muszą być poddawane regularnemu przeglądowi, tak, aby możliwe było wycofanie elementy zużytego zanim jego stan doprowadzi do awarii lub wypadku. Nie wszystkie przejawy zużycia da się jednak dostrzec łatwo – utratę sprężystości warstwy wewnętrznej da się stwierdzić tylko po zdjęciu węża. Bez problemu za to dostrzeżemy wszelkie pęknięcia, pęcherze czy nieszczelności. Niepokój powinna wzbudzać także zmniejszona przepustowość.

Uniknięcie kłopotów z użytkowaniem dowolnego rodzaju węża jest ponadto łatwiejsze wówczas, gdy będzie on w prawidłowy sposób przechowywany, co oznacza przede wszystkim ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nadmiernym zginaniem. Wiąże się to z koniecznością stosowania przeznaczonych do tego wieszaków lub kładzenia odcinków np. na paletach.

Dostępne obecnie wyposażenie dla przemysłu pozwala skutecznie stawiać czoła wszelkim wyzwaniom związanym z zapewnieniem instalacjom możliwości niezakłóconej pracy. Niezbędny jest tylko dobór właściwego asortymentu i stała kontrola jego stanu.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *