Piękny gest niosący pomoc chorym

SONY DSC
Przeprowadzono akcję niosącą pomoc hospicjum, mającą na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka.
W środę (25 kwietnia) w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się Koncert Charytatywny w ramach akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”. Został on przygotowany przez uczniów kl.IIB – wolontariuszy grupy ,,Pomocna Dłoń” pod opieką pani T. Filipek. Głównym organizatorem akcji jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, zaś liderem organizacyjnym – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
ZPO w Kodniu co roku włącza się do tej szlachetnej akcji, a oprócz niej przez cały rok w ramach ,,Zakręconej Akcji” zbierane są nakrętki przynoszone przez uczniów, a następnie przekazywane do Hospicjum.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku i jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Założycielem i Prezesem Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie jest o. dr Filip Leszek Buczyński – zakonnik-Franciszkanin, psychoterapeuta.

Na podsumowanie akcji w ZPO w Kodniu zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kodniu wraz z opiekunami i kierownikiem panią E. Wojciechowską. W pierwszej części apelu został odtworzony film pt. „Hospicjum Perinatalne”, ukazujący problemy, z jakimi spotykają się rodzice, gdy dowiadują się o chorobie, z jaką przyjdzie na świat ich dziecko.

Po filmie rozpoczął się Koncert Charytatywny „MAM TALENT”. Jako pierwszy wystąpił uczeń klasy 1a Szymon Kisielewski z wierszem „Dyzio Marzyciel”, następnie uczennice klasy 1a z piosenką „Moja siostra królewna”, Jowita Falkiewicz z wierszem „Abecadło”, Martyna Bagrońska z kl. 3a, która zaprezentowała swój talent plastyczny „Lepienie postaci z plasteliny” (prace uczennicy można podziwiać w świetlicy szkolnej), duet Poli Podsiadły i Seweryna Romanowicza z kl. 4a z utworem „Bajka o Hucie Wawelskiej”, Pola Podsiadły kl.4 a z muzyką z filmu „Polskie drogi”, Wiktoria Falkiewicz wraz z Hanną Sosnowską (kl..4a) , które zaśpiewały utwór Kayah „Po co”.

Następnie odbył się występ tancerek i tancerzy z klasy 3b i 4b „Taniec belgijski” oraz pokaz klasy 5a, która przygotowała zabawę „Pikuś”. Koncert zakończył występ niezastąpionego chóru szkolnego, który zaśpiewał trzy utwory: „Czerwone Jagody”, „Głęboka studzienka” i „Błogosławieni miłosierni”.

Tego samego dnia oraz 30 kwietnia odbyła się sprzedaż ciast oraz zbiórka pieniędzy. Ciasta zasponsorowali uczniowie, rodzice, Parafia św. Anny w Kodniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kodniu. Wolontariusze rozliczyli akcję, a całość zbiórki wyniosła 1327,33 zł.

W tym roku hospicjum postanowiło przeznaczyć finanse otrzymane w ramach akcji na zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych, materiałów i sprzętu medycznego, żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *