PIT od ZUS już w drodze

PIT od ZUS już w drodze 16
Deklarację podatkową z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymają m.in. te osoby, który w ubiegłym roku pobierały zasiłki bądź są emerytami czy rencistami. ZUS już rozpoczął wysyłkę.
PIT otrzyma każdy, kto w minionym roku choć raz pobrał zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie formularze powinny dotrzeć do świadczeniobiorców najpóźniej w pierwszych dniach marca. W naszym województwie otrzyma je 455 tys. osób.
Część z tego grona nie będzie musiała martwić się samodzielnym rozliczeniem, zrobi to za nie ZUS. Pozostali dostaną od Zakładu informację o dochodach i sami będą musieli wypełnić zeznanie podatkowe.

Większość klientów otrzyma PIT-40A. Jest to roczne obliczenie podatku. Taki dokument powędruje do osób, które przynajmniej w grudniu pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie otrzymują.

– Liczy się tutaj data wypłaty, a nie data przyznania świadczenia. Jeśli na przykład ZUS przyznał emeryturę od grudnia 2017 roku, ale jej pierwsza wypłata nastąpiła w styczniu 2018 roku, to taki emeryt nie otrzyma rozliczenia podatku za ubiegły rok – precyzuje Hanna Barańska, naczelnik Wydziału Wypłat Emerytur i Rent z Oddziału ZUS w Lublinie. Jeśli świadczenie z ZUS było jedynym źródłem dochodu emeryta lub rencisty, nie musi on samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym.

Jeśli chodzi o przekazanie swojego „1 procenta” wybranej organizacji pożytku publicznego, może to robić każdy podatnik. Dotyczy to również emerytów i rencistów. Wystarczy dodatkowo złożyć w urzędzie skarbowym wypełnione oświadczenie PIT-OP.

Kto rozliczy się sam? – Samodzielnie musi rozliczyć podatek osoba, która otrzymała PIT-40A, ale miała dodatkowe dochody poza ZUS lub chce skorzystać z ulg podatkowych. PIT-40A traktuje wtedy jak informację o dochodach, wypełnia zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36 i składa je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS w województwie lubelskim.

Samodzielnie rozliczają się również osoby, które dostaną z ZUS inne formularze podatkowe takie jak PIT-11A, PIT-11 lub PIT-8C.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *