Po raz kolejny spotkali się, aby podsumować miniony rok (GALERIA)

Po raz kolejny spotkali się, aby podsumować miniony rok (GALERIA) 15

Tradycyjnie początek roku to czas różnych podsumowań, również dla władz. Uroczystość udoskonaliła projekcja, która w telegraficznym skrócie podsumowała ubiegły rok.

W miniony piątek (12 stycznia) w Sali Widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury już po raz trzeci odbyło się spotkanie noworoczne Dariusza Stefaniuka, prezydenta miasta Biała Podlaska.

Tegoroczne spotkanie poprowadził Radosław Plandowski, rzecznik prasowy prezydenta oraz Michał Trantau, zastępca redaktora naczelnego TV Wschód.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół, prezesi spółek, służby mundurowe, miejscy radni, samorządowcy z powiatu bialskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele sejmiku województwa lubelskiego, przedsiębiorcy, księża, wójtowie oraz starosta bialski.

Podczas spotkania zebrani mieli okazje obejrzeć krótki film podsumowujący miniony rok w Białej Podlaskiej.

Styczeń przyniósł jedno z najważniejszych wydarzeń – na terenie byłego lotniska wojskowego otwarto podstrefę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tego samego miesiąca bialskie firmy rozpoczęły prace przy budowie trzech bloków i ponad 180 mieszkań. W lutym setki mieszkańców pobiegło w biegu upamiętniającym żołnierzy wyklętych. Udało się także oddać to użytku rondo poświęcone właśnie żołnierzom wyklętym.

Marzec to czas inwestycji. Ruszyła budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Budowa była szybka, bo już w maju została przecięta wstęga. To nie jedyna inwestycja. Do marca ubiegłego roku skwerek przy dworcu autobusowym lepiej było omijać. Ruszyła rewitalizacja tego miejsca. Pojawiły się nowe alejki i dużo zieleni. Przygotowano miejsce na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Monument odsłonięto drugiego maja. W maju po raz drugi miasto hucznie uczciło trzydziesty czwarty pułk piechoty, który stacjonował w naszym mieście.

Czerwiec przyniósł gorącą wiadomość, w naszym mieście powstanie w końcu stadion. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekaże Białej Podlaskiej aż 10 milionów złotych na budowę. Lato było czasem kultury. Były najbardziej atrakcyjne Dni Miasta Biała Podlaska. Mieszkańcy mieli okazję posłuchać niesamowitych koncertów na placu wolności. Każdy piątek umilali nam muzycy. Oglądaliśmy także letnie kino na leżakach w Parku Radziwiłłów. Cykl ośmiu wakacyjnych koncertów pt. „Muzyka u Radziwiłłów” na stałe wpisał się w kalendarz niedzielnych dni.

W lipcu ruszył konkurs na najlepszą pracę, która zostanie namalowana na ścianie zabytkowej kamienicy „Pod Wieszczami”. Projekt bialczanki przypominający o nieistniejącej już Podlaskiej Wytwórni Samolotów najbardziej spodobał się mieszkańcom naszego miasta. Realizacja była bardzo szybka. Wakacje to nie tylko kultura, to również inwestycje. Dzięki dotacji wojewody lubelskiego udało się oddać do użytku drugi etap budowy ulicy Kruczej. Będąc już przy Dniach Patrona, to tradycyjnie nie zabrakło kolorowego jarmarku i wielu atrakcji. Mieliśmy okazję zobaczyć i wysłuchać Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podsumowano także drugą edycję budżetu obywatelskiego.

W minionym roku władze miasta realizowały pomysły mieszkańców z pierwszej edycji m.in. chodniki przy ulicy Witoroskiej i Spółdzielczej, parking obok orlika przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 oraz plac zabaw przy ulicy Zamkowej. Tradycyjnie przyznano też tytuły honorowych i zasłużonych obywateli miasta. Zasłużony został Jarosław Michaluk, wybitny muzyk, a honorowymi obywatelami bracia Radziwiłłowie, minister zdrowia Konstanty oraz jego brat Maciej.

Nasze miasto może być dumne z bialskiego zespołu „Chwilka”, który wygrywa festiwale i zajmuje najwyższe miejsca w konkursach ogólnopolskich i nie tylko. W minionym roku nie zabrakło także emocji sportowych, piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska są liderem pierwszej ligi i aspirują do walki o ekstraklasę. Natomiast młode piłkarki AZS PSW Biała Podlaska zostały wicemistrzyniami Polski.

Pod koniec września rozpoczął się proces decentralizacji instytucji publicznych. W Białej Podlaskiej otarto oddział Inspekcji Transportu Drogowego. Powstało kilkanaście miejsc pracy. W tym roku jednostka zatrudni 100 osób.

Z okazji zbliżających się świąt miasto przystroiły piękne światełka. Nie tylko latarnie, ale i ronda zostały ozdobione. Szczególnie w parku Radziwiłłów mogliśmy zobaczyć piękne świąteczne iluminacje, które zachwyciły bialczan. Wracając do budowy dróg, mieszkańcy ulicy Olszowej dowiedzieli się, że skończy się ich dramat. W końcu powstanie tam droga. Natomiast mocno uczęszczana ulica Kościuszki doczekała się już asfaltowej drogi. Udało się także wyłowić wykonawcę zadaszenia bialskiego amfiteatru. Rok zakończył tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy i stół wigilijny na placu wolności.

Nie zabrakło także filmiku podsumowującego pracę Bialskiego Centrum Kultury.
– Bialskie Centrum Kultury w 2017 roku jest absolutnym liderem jeżeli chodzi o projekty, które pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce. Mamy cztery duże projekty, które realizowaliśmy – informuje Dariusz Stefaniuk.

Prezydent Dariusz Stefaniuk złożył noworoczne życzenia i podziękował swoim współpracownikom, radzie miasta i wszystkim zebranym. Stwierdził, że 2017 rok był bardzo udany dla naszego miasta. Dodał, że miniony rok został zamknięty bez złotówki kredytu.
Prezydent na zakończenie swojej wypowiedzi przeprosił za to czego nie udało się zrealizować.

Spotkanie umiliła Olga Szomańska, wyjątkowa osobistość, wokalistka i aktorka, która kolędowała wspólnie z zebranymi.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *