Pobiegli ku pamięci ofiar nazizmu

IMG_9229

Bieg Pamięci Sachsenhausen to coroczna impreza organizowana przez niemiecki powiat Oberhavel. Młodzież z naszego regionu uczestniczyła w nim, by uczcić pamięć o ofiarach nazizmu.

Na przełomie kwietnia i maja dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 52. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Młodzi sportowcy zostali zaproszeni do uczestnictwa w 52. Biegu Pamięci Sachsenhausen przez władze niemieckiego powiatu Oberhavel. Biegacze z Niemiec i Polski spotykają się aby wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozach koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej.

Młodzież wzięła udział w sztafecie międzynarodowej pięć razy po 1,2 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. Łącznie pobiegło w nim ponad 800 osób. W pierwszej dziesiątce tej kategorii znalazło się czterech biegaczy z ECKiW OHP w Roszkoszy. Pierwsze miejsce wywalczyła Gabriela Kajka, drugie Paulina Kondera oraz Kacper Wołowik. Na trzecim miejscu uplasował się Kacper Zieniuk, który w klasyfikacji ogólnej zajął 24 miejsce.

Medale i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Komunalnych Landu Brandenburgii Karl-Heinz Schröter.

Polska delegacja złożyła kwiaty przy pomniku ofiar nazistowskiego terroru oraz polskiego olimpijczyka Włodzimierza Długoszewskiego – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, Brzezinka oraz Sachsenhausen.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *