Podpisano odbiór przekazania układu komunikacyjnego w parku

Podpisano odbiór przekazania układu komunikacyjnego w parku 16
fot. UM Biała Podlaska

Założenie zamkowo-parkowe Radziwiłłów odzyskało swój blask i jest coraz popularniejszą przestrzenią kultury i rekreacji. Prezydent Michał Litwiniuk podpisał protokół przekazania układu komunikacyjnego z fortyfikacjami, co oznacza formalne zakończenie tego etapu prac.

To jedna z części projektu „Rewaloryzacja i modernizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej”, na realizację którego Biała Podlaska otrzymała prawie 17 mln dofinansowania UE. Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Podpisano odbiór przekazania układu komunikacyjnego w parku 17

Zespół to przykład nowożytnej rezydencji magnackiej łączącej walory reprezentacyjne z cechami obronnymi, nazywanej palazzo in fortezza. – Ważnym celem prac było odtworzenie wyjątkowych umocnień staroholenderskich, kompleksu ziemnych obwarowań obronnych, które wyznaczały zewnętrzne granice rezydencji. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest brama koszarska – historyczny wjazd na teren założenia. Powstał plac szutrowy przy amfiteatrze, odtworzyliśmy kurtynę północno-zachodnią. Aby podkreślić kształt i charakter reprezentacyjnego placu z płyt granitowych, jego obrzeża zdobią dekoracje w posadzce, wyróżniając różnej wielkości kostki granitowe. Dzięki przeprowadzonym pracom to niezwykłe miejsce zostaje zachowane dla kolejnych pokoleń – zaznacza Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska.

Podpisano odbiór przekazania układu komunikacyjnego w parku 18 Podpisano odbiór przekazania układu komunikacyjnego w parku 19

Udostępnij!

Komentarze: 6

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. i tradycyjnie patelnia zrobiona …zero drzew, zero cienia…tak samo jak na placu wolności…a od strony łąk idzie oszaleć od komarów (nic nie popryskane)

    1. Ludzie opamiętajcie się miasto potrzebuje zieleni!!!!
      Władza tworzy nam betonowe miasto. Już teraz ostatni bastion zieleni to park Zofii. Jakim trzeba być ślepcem żeby nie dostrzegać problemu i głupcem żeby nie słuchać potrzeb mieszkańców. Nie mamy terenów zielonych, brak kapieliska, ludzie jeżdżą do sąsiednich miast korzystać z rekreacji, jednym słowem wstyd !!!!!!