Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży

Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży 16

Ponad 160 tys. podrabianych zabawek zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. Trwa sprawdzanie kolejnego kontenera z tysiącami zabawek, które najprawdopodobniej również są podróbkami towarów markowych. Zabawki zatrzymane przez funkcjonariuszy z Małaszewicz to m.in. kolorowe pluszaki, figurki z postaciami z bajek, karty do gry, lalki, zestawy samochodzików, klocki, zwierzątka, zestawy narzędzi małego majsterkowicza, naklejki i in. – w sumie aż 163,5 tys. sztuk. Ich szacunkowa wartość to ponad 1,6 mln złotych.

– Towar jechał w dwóch kontenerach, w tranzycie z Chin do Unii Europejskiej. Już w trakcie wstępnej oceny w granicznym Oddziale Celnym w Małaszewiczach wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy polskiej Służby Celno-Skarbowej. W pierwszym przypadku przemycane zabawki wymieszane były z towarem legalnie zgłoszonym do odprawy. W kolejnym kontenerze – zgodnie z dokumentami przewozowymi – miały znajdować się całkiem inne towary, a zamiast nich były zabawki. Poza tym, chociaż zabawki przypominały wyroby znanych markowych producentów i były oznaczone ich znakami, nie wszystkie wyglądały na towar z wysokiej półki jakościowej – informują slużby prasowe KAS.

Funkcjonariusze z Małaszewicz zdecydowali więc o szczegółowym sprawdzeniu ważącego w sumie ponad 20 ton ładunku. Była to żmudna wielodniowa praca. Ostatecznie wszystkie zakwestionowane zabawki dla dzieci okazały się podróbkami. Potwierdziły to powiadomione przez funkcjonariuszy celno-skarbowych kancelarie reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych. Kilkanaście firm, których dobra zostały naruszone, już złożyło wnioski o ściganie sprawców.

Postępowania w sprawach prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

W trakcie szczegółowego sprawdzania przez funkcjonariuszy z Małaszewicz jest kolejny kontener z Chin, z tysiącami kolejnych zabawek, m.in. klocków, lalek
i telefonów dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że ten towar również jest podrabiany.

Sprawa jest o tyle poważna, że już niejednokrotnie zatrzymywane przez KAS zabawki okazywały się niebezpieczne w użytkowaniu lub szkodliwe dla zdrowia. Niektóre zawierały np. ftalany mogące, w zależności od rodzaju, wykazywać działanie rakotwórcze, przyczynić się do alergii lub powodować uszkodzenia wątroby i nerek.

 

Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży 17 Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży 18 Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży 19 Podrabiane zabawki nie trafią do sprzedaży 20

Udostępnij!

Komentarze: 2

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Chińskie barachło znowu zatruwa UE. Importer powinien dostać taką karę finansową, którą spłacałby do końca życia.