Poezja i malarstwo, czyli akomodacja

Poezja i malarstwo, czyli akomodacja 16

Choć poezja i malarstwo mogą być znanymi pojęciami, tak akomodacja wręcz przeciwnie. Właśnie ta kwestia będzie głównym tematem spotkania w bibliotece, w której pojawią się dwaj znani artyści. Opowiedzą oni o tym, czym jest akomodacja oraz wyjaśnią, w jaki sposób poezja może przenikać do świata malarstwa.

Spotkanie zaplanowano na najbliższy czwartek (14 lutego) o godzinie 17 w bibliotece przy ulicy Orzechowej 34. Pojawia się tam Waldemar Golanko, bialski sportowiec, poeta i prozaik oraz malarz Maciej Falkiewicz, który tego dnia zaprezentuje swoje dzieła. Gościnnie wystąpi również Zbigniew Motyka, mistrz harmonijki ustnej.

 

Kilka słów o artystach

Maciej Falkiewicz urodził się w 1942 roku w Lublinie. W 1974 zdobył dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga. Rok później zamieszkał w Białej Podlaskiej, gdzie pracował twórczo, a oprócz tego propagował jeździectwo w filii AWF oraz w Bialskim Klubie Jeździeckim. Po 15 latach przeniósł się do Janowa Podlaskiego, gdzie w zabytkowym domu Ryttów prowadził Galerię Autorską. Twórczość Falkiewicza osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego. Łączy w sobie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury.

Waldemar Golanko urodził się w 1961 roku w Białej Podlaskiej. Ukończył tam I LO im. J.I. Kraszewskiego oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Na koncie ma wiele medali Mistrzostw Polski w skoku w dal i trójskoku. Jest również rekordzistą Polski juniorów w skoku w dal. W 1978 roku w Turcji zdobył on złoty medal w skoku w dal. Po roku do jego kolekcji dołączył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w tej samej konkurencji, który wywalczył w Bydgoszczy. Jako reprezentant klubu AZS Biała Podlaska zdobył cztery medale mistrzostw Polski w trójskoku: dwa srebrne – w 1983 roku w Bydgoszczy i w 1984 roku w Lublinie, dwa brązowe – w 1985 roku w Bydgoszczy i w 1986 roku w Grudziądzu. Golanko był również dwukrotnym mistrzem Polski w trójskoku – w 1985 i 1986 roku w Zabrzu. W tej samej konkurencji w 1985 roku wywalczył złoty medal w trójskoku podczas międzynarodowych halowych mistrzostw Danii. Od ponad trzech dekad jest on rekordzistą Polski osiemnastolatków w skoku w dal z wynikiem 8 m 01 cm.

Niestety kontuzja zmusiła go do zakończenia kariery sportowej. Wówczas Waldemar Golanko zadebiutował literacko z powieścią „Wygrać to nie wszystko. W  oparach absurdu” (2013).  Nastepnie wydał tomik poezji „W cieniu kobiety” (2015). Dwa lata później ukazała się jego kolejna powieść pt. „Catharsis”, która porusza trudny problem, jakim jest choroba i śmierć bliskiej osoby. Jego następna książka powstała w ubiegłym roku. Nosi tytuł „Pareidolia”. Podczas spotkania będzie można zakupić książki i zdobyć autograf autora.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *