Pół miliona wydało miasto na prawników z Pomorza

Pół miliona wydało miasto na prawników z Pomorza 16

Za obsługę prawną w Białej Podlaskiej w kadencji 2014-2018 odpowiedzialna była Kancelaria Prawna Jedlińscy i Wspólnicy. Dotarliśmy do informacji ile wydano za tą usługę. Z budżetu miasta poszło na ten koszt ponad 428 tys. zł. Dodatkowo za spór z firmą gastronomiczną Diana kancelaria zainkasowała ponad 75 tys. zł.

W 2014 roku gdy odbywały się wybory samorządowe rządził Andrzej Czapski. Pod koniec roku fotel prezydenta objął Dariusz Stefaniuk. Według danych urzędu miasta wydano na obsługę prawną dokładnie – 0 zł. W 2015 roku postanowiono zatrudnić do obsługi kancelarię zewnętrzną. W magistracie jest zatrudnionych stałych dwóch radców prawnych. Według statystyk kancelaria z Pomorza zainkasowała w tym roku 86 530, 50 zł. W 2016 była to kwota prawie dwukrotnie wyższa – 150 828,75 zł. 2017 rok to kwota też ponad 100 tys. zł. W 2018 roku – 89 tys. zł.  Łącznie wtedy wydano 428 198 zł.

W tym roku nowym prezydentem został Michał Litwiniuk, który zrezygnował z obsługi prawnej Pomorskiej kancelarii. Obsługę prawną przejęła lokalna kancelaria adwokacka Przemysława Bałuta.

Kancelaria Jedlińscy i Wspólnicy uczestniczyła jako pełnomocnik z firmą Diana. Spór trwa od prawie 2 lat. Kancelaria za obsługę od Szkoły Podstawowej nr 9 wzięła 75 657,30 zł. – Prezydent podjął kroki w celu ugodowego załatwienia sprawy „Diany”. Jednakże stanowiska stron zarówno w sferze faktycznej jak i prawnej tak dalece różniły się, że ugoda stała się niemożliwa. Obecnie Sąd zlecił biegłemu wykonanie opinii celem ustalenia wysokości nakładów poniesionych przez „Dianę”. Kancelaria Jedliński i Wspólnicy nie świadczą już usług na rzecz miasta, zaś miasto reprezentuje w sprawie „Diany” kancelaria mec. Przemysława Bałuta z Białej Podlaskiej, która obecnie świadczy usługi prawne na rzecz UM – poinformowała nas Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego prezydenta.

Nieoficjalnie wiemy, że Diana domaga się od miasta ponad 200 tys. zł odszkodowania za poniesione nakłady inwestycyjne.

Udostępnij!

Komentarze: 39

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

 1. A teraz będzie Ameryka Pan Bałut na pewno będzie pracował dla Urzędu Miasta gratisowo pożyjemy zobaczymy i sprawdzimy???????????

  1. Dla przyzwoitości należy dodać, że kancelaria Biereckiego wygrała sprawy miastu za 720tys, więc miasto jest do przodu.

   1. a kto inny myślisz że nie wygrałby? Pełnomocnicy substytucyjni kancelarii gdańskiej ośmieszali się tylko na sprawach…

 2. No tak ale obecny Pan Prezydent w tamtych latach był z-cą Prezydenta więc też miał w tym swój udział. Zobaczymy za 4 lata jaki był oszczędny

 3. W czasie ,gdy za rzekomą obsługę prawną przez kancelarię syna Biereckiego z Gdyni Stefaniuk wydał PÓŁ MILIONA złotych w Urzędzi Miasta zatrudnionych było dwoje radców prawnych na etatach. Powstaje pytanie do obecnej Rasdy Miasta a w szczególności Komisji Rewizyjnej, czy zbadała jakie były przyczyny zatrudniania prawników z wybrzeża i nabijania ich kiieszeni pieniędzmi podatników.

  1. Teraz wszyscy będą dla miasta za darmo pracować , Pan Prezydent da przykład , a tak na marginesie co teraz w mieście się dzieje? bo jakiś taki marazm chyba się wkradł i tematów dla przychylnych mediów brak.

  1. Właśnie zgłaszam na policję twój post. W tył będziesz miał jak dostaniesz wyrok za grozby i mowe nienawiści gratuluję pajacu

  2. Mamy mowę nienawiści na portalu bp24. Służby nie śpią i Cię ukażą za takie wpisy nawołujące do przemocy i eksterminacji drugiego człowieka. Bialska Policja i obywatele czuwają.

 4. To i tak dali smieszne ceny. Poważna kancelaria moglaby za 4 lata pracy i dwa razy wiecej wziac. Robicie afere na sile jak GW tasmami Kaczynskiego. Miala byc bomba, wyszla traba.

 5. Ciekawe jeszcze ile poszło na kampanię facebookową DS? Zróbcie jeszcze zestawienie kilometrówek DS i ML po roku 🙂

 6. A co robił Litwiniuk w poprzedniej kadencji. Patrzył i się cieszył, że co miesiąc wpada kasa? Gdzie w artykule jest podana kwota jaką będzie brać kancelaria obecnie obsługująca Urząd? Tak dla porównania, ciekawości i rzetelności…

 7. I co z tego wynika,podano informację i co?W UM nie ma obsługi prawnej specjalistycznej,każdy wydział ma inny profil…..Dlaczego magistrat nie nazywa wprost tej sytuacji z kancelarią…..?Umowa była,a jakość usług i zakres spraw czy adekwatne do kosztów ….to już chyba co innego

 8. Za kilka miesięcy UM będzie się chwalić, że na obsługę wydało jakieś grosze… Tylko co z tego, skoro p.Balut został członkiem rady nadzorczej Pec za o skasuje tyle, co straci na obsłudze UM?

 9. Podczas ostatniego występu zespołu Śląsk w kościele Wniebowzięcia NMP, Dariusz Stafaniuk dostał gromkie brawa od publiczności. Braw dla Pana Litwiniuka nie odnotowano.

  1. Nie wygnaja bo bierecki jest naczelnym kasiarzem skarbnikiem PISdzielcow a poza tym żona biereckiego i matka stefsniuka to siostry czyli wujek wszystko załatwi co wy ludzie myśleć już samodzielnie nie potraficie ? Tv papkę z mózgu zrobila do reszty ?

 10. Widzę, że władza wspiera swoich. Dziwnym zbiegiem okoliczności kancelaria P. Bałuta reprezentowała KO i obecnego prezydenta w trakcie kampanii samorządowej, a teraz dostała intratny kontrakt na obsługę prawną ratusza.
  Nie ma to jak dojna zmiana 🙁

 11. Jak miasto chce oszczędności to dlaczego prezydent nie zlikwiduje tych obiboków Straż Miejską na którą co roku wydaje 3 mln. zł z naszych podatków. Oni do niczego nie są potrzebni.

 12. Po zmianach osob uprawnionych do korzystania z pomocy prawnej Nowego prezydenta mało kto może z niej skorzystać, więc będzie taniej. Więc dla kogo jest ten prawnik chyba tylko dla Pec gdzie jest w Radzie nadzorczej.

 13. Dokładnie tak, bo co dla zwykłego bialczanina, lub dla miasta za różnica, ze cała kasę za obsługę prawną zgarnie teraz pan Bałut ? Żadna. Natomiast to, że nowa władza nie radzi sobie z rozpoczętymi w mieście inwestycjami oraz to, że nasz nowy Prezydent, jako jedyny nie podjął współpracy z Marszałkiem województwa, i dla bialczan i dla miasta będzie miało ogromne znaczenie…