Połączyła ich wspólna historia

Połączyła ich wspólna historia 16

Tegoroczna wymiana uczniów była kontynuacją inicjatywy bialskiego OHP. Młodzież z trzech krajów graniczących ze sobą spotkała się i wymieniła doświadczeniami  i ciekawostkami.

Młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy w listopadzie spotkała się podczas międzynarodowej wymiany uczniów pt. „Wspólna historia Nas łączy”. Organizatorem i inicjatorem wymiany jest Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej. Tegoroczny projekt był kontynuacją edycji z poprzedniego roku.

Wszystkie te kraje reprezentowały siedmioosobowe grupy młodzieży. W ramach wymiany poznawali wspólną historię, niełatwe relacje, język oraz integrowali się. Wyjazd do Lublina i wizyta w miejscu pamięci jakim jest Państwowe Muzeum na Majdanku uwidoczniła jaką tragedią naznaczona została wspólna historia łącząca te kraje. Swoje refleksje młodzież wyrażała poprzez prace plastyczne i listy pisane do osób ocalałych. Kolejne spotkanie z historią miało miejsce w „wiosce ginących zawodów” mieszczącej się w Roskoszy, gdzie uczestnicy zwiedzili pracownie warsztatowe dawniej wykonywanych profesji, zapoznali się z ideą ich powstania, by na zakończenie wizyty samemu wykonać według tradycyjnych receptur i metod pamiątki z pobytu w tym miejscu. Wieczory narodowe przygotowane przez każdą grupę przedstawiły bliżej sylwetki krajów, kultur a także regionów z których pochodzili uczestnicy wymiany.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *