Próbowali oszukać 50 starszych osób. Dwie osoby straciły 60 tysięcy

Próbowali oszukać 50 starszych osób. Dwie osoby straciły 60 tysięcy 16

Wczoraj dwie mieszkanki powiatu bialskiego straciły ponad 60000 złotych. Uwierzyły, że gotówki potrzebują najbliższe im osoby, by uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadków drogowych. próbowano  tego dnia oszukać  prawie 50 osób. 

– Policja i media nie ustają w działaniach ostrzegających przed popularnymi ostatnio oszustwami metodą „na członka rodziny”, „na policjanta” i ich odmianami. Niestety oszustom cały czas udaje się znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w ich telefoniczne legendy, tracąc w ten sposób często oszczędności całego życia – podkreśla Wojciech Lesiuk z KMP Biała Podlaska.

Wczoraj przed południem rozdzwoniły się telefony stacjonarne u prawie pięćdziesięciu starszych osób mieszkających na terenie powiatu bialskiego. Osoby dzwoniące podawały się za ich członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji i informowały o konieczności „wykupienia” ich najbliższych w związku ze zdarzeniami drogowymi, które spowodowały. Przekazanie określonej kwoty pieniędzy było jedyną możliwością uniknięcia kary więzienia. Oszuści wykazywali się przy tym umiejętnościami aktorskimi, udając płacz i silne zdenerwowanie. Wywierali jednocześnie presję na seniorach utrzymując z nimi ciągły kontakt telefoniczny.

Na szczęście w większości przypadków potencjalne ofiary w porę zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami i odmówiły przekazania im pieniędzy. O podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomiły członków rodziny i policjantów. Niestety 73-latka z gminy Biała Podlaska i 54-letnia mieszkanka gminy Zalesie uwierzyły oszustom, wypłaciły swoje oszczędności z banku, a następnie przekazały je fałszywemu policjantowi. Straciły w ten sposób odpowiednio 30000 złotych i 33000 złotych.

– Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się oni za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy też wyrównania,
za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw, czy akcji. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112. Nie dajmy się zwieść oszustom – podkreśla policjant.

Udostępnij!

Komentarze: 7

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. No i popatrzcie. Państwo policyjne kazało rejestrować wszystkie karty SIM, a policja nie jest w stanie namierzyć przestępców. Ciekawa ta dobra zmiana 🙂