Przedsiębiorcy mniej zadłużeni w ZUS

Przedsiębiorcy mniej zadłużeni w ZUS 15

Od stycznia długi przedsiębiorców wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszyły się o kilkanaście procent. Zmalała też liczba działających przedsiębiorców, którzy mieli długi składkowe.

Zadłużenie aktywnych płatników składek wobec ZUS spadło niemal o 17 procent. Natomiast jeśli chodzi o liczbę działających przedsiębiorców mających długi składkowe, zmalała ona o około 6 procent.

– Po części jest to efekt wprowadzenia zmian w rozliczaniu składek, czyli e-Składki. Od stycznia tego roku wpłaty przedsiębiorców do ZUS w pierwszej kolejności pokrywają ich najstarsze wymagalne zadłużenie. To obniża dług, płatnik ma również mniej odsetek do zapłacenia – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na koniec kwietnia łączne zadłużenie aktywnych płatników składek w województwie lubelskim wynosiło prawie 346 mln zł. Są to zaległości ponad 20 tys. podmiotów. Co za tym idzie, średnio na jednego dłużnika przypada 17 tys. zł długu.

– Długi prawie połowy lubelskich firm nie przekraczają tysiąca złotych (49 proc. płatników). Ponad 43 proc. przedsiębiorców ma zaległości od 1 tys. do 50 tys. zł, 7,5 proc. – od 50 tys. do 500 tys. zł. Mniej niż pięćdziesięciu płatników zadłużyło się na ponad pół miliona złotych – dodaje rzecznik.

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o ulgę w spłacie składek. Gdy zaległości jeszcze nie ma, można odroczyć termin zapłaty. Natomiast gdy zadłużenie już istnieje, jest możliwość rozłożenia go na raty, a w wyjątkowych okolicznościach nawet umorzyć.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *