Rada powiatu zgodnie przyjęła budżet. Najwięcej pójdzie na drogi

Rada powiatu zgodnie przyjęła budżet. Najwięcej pójdzie na drogi 16

Budżet powiatu bialskiego na bieżący rok określany jest jako budżet prorozwojowy, ale i trudny. Około 28 mln zł to środki, które zostaną wydane na infrastrukturę drogową.

Podczas ostatniej sesji radni powiatowi jednogłośnie przyjęli uchwałę budżetową. – Rada pomimo różnic stanowi jedność. Nie zawsze wszystko udaje się zrealizować w jednym roku, ale kadencja trwa 5 lat i myślę, że ważne dla naszych mieszkańców sprawy zostaną załatwione pozytywnie – zapewnia wicestarosta Janusz Skólimowski (PiS).

Zadowolenia nie krył Marian Tomkowicz, reprezentujący klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Jest to budżet kontynuacji, który został wypracowany razem. Aż 34 proc. budżetu to wydatki majątkowe, a 20 proc. z tego to wydatki na drogi. Należy też podkreślić, że 18 proc.  całego budżetu to środki unijne.

Jedną z ważniejszych inwestycji będzie remont drogi powiatowej z Białej Podlaskiej do Rokitna za ponad 10 mln zł. Kolejne miliony pójdą na przebudowę odcinka drogi prowadzącej od Zalesia, przez Chotyłów, Piszczac, Tuczną, aż do Sławatycz. W budżecie wzięto pod uwagę również drogę Manie – Żabce, na której poprawę powiat wyda ponad 2,8 mln zł oraz drogę z Porosiuk do Jaźwin.  Ponadto za 1 mln zł zostanie przebudowany most na Zielawie wraz z dojazdami w Ortelu Książęcym.

– Nasz powiat jest jednym z większych obszarowo w kraju. Mamy dużą sieć dróg, wiele podległych jednostek, a co za tym idzie – wymaga to dużych nakładów – zaznacza Tomasz Andrejuk (PSL). – W dzisiejszych czasach nic nie da się robić bez kredytu, więc nasz powiat też się zadłuża, oby tylko zadłużał się z głową.

Prawie 1,7 mln zł z powiatowej kasy zostanie przeznaczone na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie. Pieniądz powędruje również do Muzeum w Romanowie. W sumie około 300 tys. zł zostanie wydane na renowację zabytkowego dworu i remont tzw. czarnego mostu i przebudowę byłej leśniczówki.

Dochody powiatu bialskiego na bieżący rok to prawie 126,68 mln zł, z czego wydatki to ponad 134,78 mln zł, a w tym wydatki majątkowe wynoszące niemal 46,4 mln zł. Deficyt zostanie pokryty środkami z długoterminowego kredytu, który ma zostać spłacony do 2028 roku.

– Jest to przede wszystkim budżet prorozwojowy. Porównując statystyki z poprzednich lat zauważam, że nasz powiat znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej inwestujących powiatów w Polsce – mówi Daniel Dragan (Porozumienie Samorządowe). – Wcześniej wydatki na jednego mieszkańca wyniosły średnio ponad 80 zł, a w tym roku będzie to o 300 zł więcej.

Udostępnij!

Komentarze: 6

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Ku..a a gdzie w budżecie droga powiatowa z Dubowa do Ortela . Toż to rodzaj nędzy i rozpaczy. Gdzie radny powiatowy z CZOSNÓWKI pan Maksymiuk , czy on tego nie widzi? Toż to jego okręg. Droga zarośnięta , brak poboczy , góry i doliny . Nie rozumiem po co przebudowywać most jak jest w dobrym stanie. Czyżby radny nie miał siły przebicia , i chce przesiedzieć całą kadencję.?

  2. A co z drogą Piszczac – Kodeń ???? Dwóch radnych Kiczyński i Andrejak znowu chcą kadencję przepierdzieć???? Rzucili ludziom trochę niby asfaltu i to wszystko? Droga w Dobromyślu po remoncie jest gorsza niż przed. Paranoja. Za komuny lepszą zrobili
    Panowie Mariuszu i Tomaszu – pokażcie na co was stać!!!!!