Rada powiatu zgodnie przyjęła budżet. Najwięcej pójdzie na drogi

Budżet powiatu bialskiego na bieżący rok określany jest jako budżet prorozwojowy, ale i trudny. Około 28 mln zł to środki, które zostaną wydane na infrastrukturę drogową.

Podczas ostatniej sesji radni powiatowi jednogłośnie przyjęli uchwałę budżetową. – Rada pomimo różnic stanowi jedność. Nie zawsze wszystko udaje się zrealizować w jednym roku, ale kadencja trwa 5 lat i myślę, że ważne dla naszych mieszkańców sprawy zostaną załatwione pozytywnie – zapewnia wicestarosta Janusz Skólimowski (PiS).

Zadowolenia nie krył Marian Tomkowicz, reprezentujący klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Jest to budżet kontynuacji, który został wypracowany razem. Aż 34 proc. budżetu to wydatki majątkowe, a 20 proc. z tego to wydatki na drogi. Należy też podkreślić, że 18 proc.  całego budżetu to środki unijne.

Jedną z ważniejszych inwestycji będzie remont drogi powiatowej z Białej Podlaskiej do Rokitna za ponad 10 mln zł. Kolejne miliony pójdą na przebudowę odcinka drogi prowadzącej od Zalesia, przez Chotyłów, Piszczac, Tuczną, aż do Sławatycz. W budżecie wzięto pod uwagę również drogę Manie – Żabce, na której poprawę powiat wyda ponad 2,8 mln zł oraz drogę z Porosiuk do Jaźwin.  Ponadto za 1 mln zł zostanie przebudowany most na Zielawie wraz z dojazdami w Ortelu Książęcym.

– Nasz powiat jest jednym z większych obszarowo w kraju. Mamy dużą sieć dróg, wiele podległych jednostek, a co za tym idzie – wymaga to dużych nakładów – zaznacza Tomasz Andrejuk (PSL). – W dzisiejszych czasach nic nie da się robić bez kredytu, więc nasz powiat też się zadłuża, oby tylko zadłużał się z głową.

Prawie 1,7 mln zł z powiatowej kasy zostanie przeznaczone na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie. Pieniądz powędruje również do Muzeum w Romanowie. W sumie około 300 tys. zł zostanie wydane na renowację zabytkowego dworu i remont tzw. czarnego mostu i przebudowę byłej leśniczówki.

Dochody powiatu bialskiego na bieżący rok to prawie 126,68 mln zł, z czego wydatki to ponad 134,78 mln zł, a w tym wydatki majątkowe wynoszące niemal 46,4 mln zł. Deficyt zostanie pokryty środkami z długoterminowego kredytu, który ma zostać spłacony do 2028 roku.

– Jest to przede wszystkim budżet prorozwojowy. Porównując statystyki z poprzednich lat zauważam, że nasz powiat znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej inwestujących powiatów w Polsce – mówi Daniel Dragan (Porozumienie Samorządowe). – Wcześniej wydatki na jednego mieszkańca wyniosły średnio ponad 80 zł, a w tym roku będzie to o 300 zł więcej.

Udostępnij!

Komentarze: 5

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Ku..a a gdzie w budżecie droga powiatowa z Dubowa do Ortela . Toż to rodzaj nędzy i rozpaczy. Gdzie radny powiatowy z CZOSNÓWKI pan Maksymiuk , czy on tego nie widzi? Toż to jego okręg. Droga zarośnięta , brak poboczy , góry i doliny . Nie rozumiem po co przebudowywać most jak jest w dobrym stanie. Czyżby radny nie miał siły przebicia , i chce przesiedzieć całą kadencję.?

  2. A co z drogą Piszczac – Kodeń ???? Dwóch radnych Kiczyński i Andrejak znowu chcą kadencję przepierdzieć???? Rzucili ludziom trochę niby asfaltu i to wszystko? Droga w Dobromyślu po remoncie jest gorsza niż przed. Paranoja. Za komuny lepszą zrobili
    Panowie Mariuszu i Tomaszu – pokażcie na co was stać!!!!!