Remonty na kolei. Szykują się zmiany

Remonty na kolei. Szykują się zmiany 16

Pasażerowie będą musieli przesiąść się z pociągów do autobusów. Związane jest to z modernizacją i przebudową trzech stacji w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu oraz przystanku Biała Podlaska Rozrządowa.

Z nowych peronów podróżni będą mogli korzystać w sierpniu 2020 roku. Modernizacja ma służyć sprawniejszej obsłudze pociągów, a także zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa zarówno w ruchu kolejowym jak i drogowym. Umowa dotycząca prac na trasie linii Siedlce-Terespol jest warta ponad 417 mln zł netto.

Inwestycja zakłada zwiększenie komfortu obsługi podróżnych. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Ponadto czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne ułatwią orientację. Przewidziany jest również nowoczesny system nagłośnienia i monitoring. Wszystkie obiekty mają być dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Małaszewiczach i Terespolu podróżni skorzystają z wind, a w Białej Podlaskiej z wygodnego podjazdu.

Modernizacja obejmuje urządzenia sterowania ruchem kolejowym i system telekomunikacji. W Terespolu ma powstać nowe Lokalne Centrum Sterowania, które zapewni bezpieczną i sprawną jazdę pociągów. W ramach prac modernizacyjnych zostanie wymienionych 113 rozjazdów, a sieć trakcyjna i tory zostaną przebudowane. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h, natomiast towarowe do 120 km/h. Nowy tor i wzmocnione obiekty inżynieryjne pozwolą na prowadzenie ciężkich składów towarowych o nacisku do 221 kN/oś.

W związku z zaplanowanymi pracami pasażerowie napotkają pewne trudności. Od 11 marca do kwietnia przyszłego roku niektóre pociągi zostaną zastąpione autobusami. Pociąg TLK Starzyński będzie miał kurs z i do Białej Podlaskiej. Podróżni do i z Terespola będą musieli dostać się zastępczymi autobusami.

Nie zmieni się kurs pociągu TLK Niemcewicz z Warszawy do Terespola, ale na trasie z Terespola do Białej Podlaskiej zastąpi go autobus. Dalsza trasa zostanie pokonana pociągiem.

Jeśli chodzi o wagony międzynarodowe, TLK Polonez z Warszawy do Moskwy pojedzie bez zmian. Wagony, które poruszają się po odcinku krajowym dojadą tylko do Białej Podlaskiej.
Warto również wspomnieć, że zostaną odwołane pociągi na odcinku Chotyłów-Terespol. Pasażerowi pojadą zastępczą komunikacją autobusową.

Zastępczy rozkład będzie dostosowany do rozkładu jazdy pociągów, jednak trzeba będzie liczyć się z niemal dwukrotnie wydłużonym czasem przejazdu. Osiem autobusów będzie kursowało pomiędzy przystankami Terespol, Kobylany, Małaszewicze, Dobrynka, Chotyłów, Biała Podlaska.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *