Rycerze ruszyli w drogę

DSC_4218
Za sprawą Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury uczczono 704. rocznicę śmierci ostatniego Mistrza Templariuszy – Jakuba de Molay.

„Chorały dla Templariuszy” w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się 17 marca. Rozpoczęto je prelekcją pt.„Historia Zakonu Templariuszy”. Wygłosiła go prof. Maria Starnawska.

Tego dnia w kościele św. Mikołaja można było uczestniczyć w koncercie muzyki średniowiecznej pochodzącej z czasów działania Zakonu, za którą odpowiedzialny był zespół Viatores.

Następnym punktem wydarzenia była msza żałobna oraz droga krzyżowa z udziałem rycerzy oraz Chóru Kameralnego Veritias wykonującego chorały. Nie zabrakło klimatycznego teatru ognia.

– To jest coś co zawsze fascynowało, coś nie do końca wyjaśnionego, zbadanego.
Od kilku lat robimy coś w tym kierunku, przy pomocy zdobytych dokumentów i wiadomości wiele rzeczy dotyczących Zakonu Templariuszy udało nam się zweryfikować i wyjaśnić – mówi Tomasz Sajko, twórca a za razem osoba prowadząca grupę rekonstrukcyjną z Międzyrzeca Podlaskiego.

Od pięciu lat po przez takie spotkania i wspólna drogę krzyżową grupa odtwórcza z Międzyrzeca Podlaskiego oddaje cześć zmarłemu mistrzowi.

– Biskupstwo Łukowskie zostało założone przez Zakon Templariuszy w XIII wieku a także zamek w Drohiczynie był przez nich broniony w trakcie najazdu Księcia Rusi – dodaje Tomasz Sajko.

Słowa te podkreślają fakt pobytu Zakonu Templariuszy na terenach obecnie należących do powiatu bialskiego. Wydarzenie miało na celu rozpowszechnianie historii oraz podtrzymywanie pamięci o zakonie.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *