Sienkiewicz odkryty na nowo

DSC_0424

Odbyło się spotkanie z autorem książki „Sienkiewicz globalnie”. Krzysztof Stępnik zabrał uczestników spotkania w pasjonującą podróż pełną zagadek i ciekawostek z życia polskiego Noblisty.

Spotkanie z prof. Krzysztofem Stępnikiem odbyło się w minioną środę (23 maja) o godzinie 17 w Oddziale Głównym Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej, w siedzibie oddziału przy ulicy Brzeskiej 1.

Prof. Stępnik jest medioznawcą, kieruje Zakładem Komunikacji Społecznej na Wydziale Politologii UMCS. Jest człowiekiem związanym z Białą Podlaską, członkiem Koła Bialczan, współinicjatorem „Ławeczki Kraszewskiego”, przewodniczącym rady Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Uhonorowany tytułami Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska i Zasłużony dla Powiatu Bialskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od stwierdzenia, że ostatnie 20 lat życia Sienkiewicza to okres wielkich przemian i wynalazczości, gdzie najważniejsza staje się informacja. W swojej publikacji autor zwraca uwagę na fakt, że dziś widzimy polskiego Noblistę przez inny pryzmat niż nasze prababki. I choć pisał ” ku pokrzepieniu serc”, to nie był w Polsce bardzo znany, a największe grono czytelników zaskarbił sobie w Wielkiej Brytanii i USA. Sienkiewicz pisał z wzniosłością o wartościach szczególnie bliskim na Zachodzie, takich jak energia czy prawość charakteru. To spotkanie pozwoliło spojrzeć na Sienkiewicza inaczej – jako globalnego, cenionego pisarza.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *