Solary coraz bliżej

Solary coraz bliżej 15
Już wiadomo kto zainstaluje solary w domach mieszkańców gminy. W tym roku powstanie aż 537 urządzeń do podgrzewania wody energią słoneczną.
W trakcie trwania projektu w życie weszły nowe przepisy podatkowe w zakresie VAT. Interpretacja nowych przepisów wydłużyła proces inwestycyjny. Opóźniło to rozstrzygnięcie przetargu. Finalnie po rozstrzygnięciu, przetarg wygrała firma Antinus ze Skierniewic. Ich oferta przewyższyła jednak szacowane koszty tej inwestycji o prawie 170 tys. złotych.

Pomimo kwoty przewyższającej budżet, gmina Biała Podlaska zdecydowała się zaakceptować takie warunki. Ogłoszenie nowego przetargu byłoby ryzykowne. Inne gminy w powiecie bialskim także realizują podobne inwestycje, niemalże w tym samym czasie. Oferty w kolejnym przetargu mogłyby przewyższyć szacowaną kwotę o wiele więcej. Na ostatniej sesji rady gminy radni zmienili uchwałę budżetową i postanowili dołożyć brakującą kwotę, tak by nie obciążać kosztami mieszkańców.

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z urzędem marszałkowskim okazało się, że do kwoty dotacji doliczono VAT. Nowe przepisy stworzyły nie lada problem dla gminy. Powołano więc zespół kryzysowy złożony z prawników, praktyków i specjalistów. Gmina mogła zapłacić podatek z własnej kieszeni lub obciążyć tym mieszkańców.

Podatek zwiększył koszty instalacji solarów, jednak nie jest to tak duży wzrost kosztów jaki ponieśliby mieszkańcy gdyby gmina nie zdecydowała się dopłacić różnicy. Obecnie koszty instalacji wyniosą od 3 do 3,5 tys. złotych, w zależności od ilości paneli solarnych.

Już niedługo urzędnicy skontaktują się ze wszystkimi mieszkańcami, aby zaproponować im podpisanie aneksu do umowy. W przypadku rezygnacji na miejsce rezygnującego zostanie wyłoniony według kolejki inny odbiorca. Montaż instalacji ma zakończyć się we wrześniu.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *