Strażacy świętują. „Wasza działalność to piękno służenia innym”

IMG_3800
fot. Katarzyna Olesiejuk

W tym roku jedna z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w łomaskiej gminie świętowała piękny jubileusz. Stało się już tradycją, że tego typu uroczystości odbywają się jednocześnie z Gminnym Dniem Strażaka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Korczówce (gm. Łomazy) powstała w 1928 roku, czyli dokładnie 90 lat temu. W sumie w gminie działa 10 jednostek, z czego jedna funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Najstarszą jest OSP w Łomazach, ale niemały staż mają za sobą również jednostki z Huszczy, Dubowa i Koszoł.

Już od czterech lat w gminie jubileusze połączone są z Gminnym Dniem Strażaka. Pierwszy raz druhów gościła OSP Burwin-Krasówka, następnie OSP Dubów, a w ubiegłym roku OSP Koszoły. Takie spotkania są okazją do podziękowań, gratulacji, ale też do refleksji, by zastanowić się nad tym, co właściwie strażacy robią.

– Wasza działalność to przede wszystkim piękno służenia innym – mówi Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy. – Kiedy pojawia się jakieś niebezpieczeństwo zawsze pierwsi meldują się strażacy. Ochotnicze Straże Pożarne zawsze były i będą siłą łączącą lokalne społeczności.

Warto wspomnieć, że strażacy z Korczówki podczas ostatniej wojny ukrywali dzwon z miejscowego kościoła. Niemcy chcieli go wywieźć z tutejszej parafii. Druhowie ukryli dzwon w rowie na cmentarzu. Groziła im za to kara śmierci. – Dziś ich dzieci i wnuki służą w szeregach tutejszej jednostki. To pokazuje patriotyzm, wielką wiarę i szacunek do Ojczyzny – mówi włodarz gminy.

Uroczystość, która odbyła się w minioną niedzielę (3 czerwca) była okazją do wyróżnienia zasłużonych strażaków. Druhowie zostali odznaczeni m.in. złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami zasługi. Wyróżniono ich również odznakami „strażak wzorowy” oraz doceniono za wysługę lat.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *