Święto niepodległości w mieście i powiecie (HARMONOGRAM)

Święto niepodległości w mieście i powiecie (HARMONOGRAM) 16

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, a w tym roku ma ono charakter szczególny. Dokładnie 100 lat temu Polska odrodziła się na nowo. Po 123 latach niewoli nasz kraj powrócił na mapę świata. Program stulecia odzyskania niepodległości bardzo bogato zapowiada się w stolicy, ale pozostała część Polski również nie pozostaje bierna. Sprawdź, jak święto będzie przebiegało w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim.

By uzyskać szczegóły dotyczące wydarzeń należy kliknąć w nazwę danego miasta bądź gminy.

 

Miasto Biała Podlaska

Oficjalne uroczystości poprzedzi Koncert „Dla Niepodległej”, podczas którego wystąpią uczniowie bialskiej szkoły muzycznej oraz Zespół Pieśni i Tańca Podlasie. Na 11 listopada zaplanowano m.in. wręczenie medali, odsłonięcie pomnika oraz wystawę stworzoną ze zbiorów Szczepana Kalinowskiego.

 

Miasto Międzyrzec Podlaski

W mieście przez pięć dni będzie można brać udział w wszelkiego rodzaju patriotycznych wydarzeniach. Będą uroczystości, wystawy, koncerty oraz inscenizacja.

 

Miasto Terespol

W Terespolu zaplanowano szereg uroczystości i atrakcji mających upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie można m.in. usłyszeć okolicznościowy referat historyczny oraz przyłączyć się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Zostanie również odsłonięta tablica poświęcona 100-leciu niepodległości.

 

Gmina Biała Podlaska

„Pięć Prawd Polaków Spod Znaku Rodła” to tablica, która zostanie odsłoniona w bialskiej gminie podczas uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Polski.  W ramach obchodów odbędzie się także akademia.

 

Gmina Drelów

Jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości będzie zakopanie „kapsuły czasu” oraz posadzenie „dębu niepodległości”. Zaplanowano również II Bieg Niepodległości ulicami Drelowa.

 

Gmina Janów Podlaski

Z okazji Święta Niepodległości gmina zaplanowała uroczystą akademię. Będzie można usłyszeć podczas niej występy wokalne laureatów konkursu pieśni patriotycznej. Następnie goście i mieszkańcy włączą się w ogólnopolskie śpiewanie hymnu Polski.

 

Gmina Kodeń

Kodeń przyłącza się do niepodległościowych obchodów. Z tej okazji 11 listopada odprawiona zostanie msza święta. Tuż po niej na rynku nastąpi odsłonięcie odbudowanego pomnika.

 

Gmina Konstantynów

Z okazji jubileuszu gmina szykuje m.in. pokaz musztry w wykonaniu młodzieży klas mundurowych. Ponadto zostanie poświęcona tablica upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie zaplanowano wspólne ognisko w parku w Konstantynowie.

 

Gmina Leśna Podlaska

W ramach obchodów zaplanowano m.in. Strażacki Marsz Niepodległości, Niepodległościowy Turniej Siatkarski, a także koncert podczas którego wystąpią Chór z Huszlewa, uczniowie leśniańskiej Szkoły Podstawowej oraz Sylwia Zawiślak.

 

Gmina Łomazy

„I rzekła na koniec Polska: ktokolwiek przyjdzie do mnie będzie wolny i równy, gdyż ja jestem Wolność” – to słowa Adama Mickiewicza, które będą towarzyszyły uroczystej akademii zaplanowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Gmina Międzyrzec Podlaski

W jednej z miejscowości w międzyrzeckiej gminie odzyskanie przez Polskę niepodległości będą świętować artystycznie. Nastąpi również uroczyste wręczenie tytułów zasłużonego dla gminy i honorowego obywatela.

 

Gmina Piszczac

Gmina Piszczac zaprasza wszystkich swoich mieszkańców do udziału w obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie okolicznościowego pomnika oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Do obchodów dołączy również miejscowa szkoła.

 

Gmina Rokitno

Gmina będzie świętowała aż trzy dni. W bogatym programie uroczystości znalazł się m.in. piknik historyczny i szereg atrakcji towarzyszących.

 

Gmina Rossosz

Po mszy św. przyjdzie czas na występy artystyczne w wykonaniu przedszkolaków, młodzieży szkolnej i orkiestry dętej. Następnie zaplanowano turniej tenisa stołowego oraz spotkanie przy ognisku.

 

Gmina Sławatycze

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zostanie zorganizowany m.in. marsz upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym. Oprócz tego mieszkańcy gminy będą mogli włączyć się z ogólnopolską inicjatywę „Niepodległa do Hymnu”.

 

Gmina Sosnówka

Po mszy św. w intencji ojczyzny nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie zaplanowano część artystyczną oraz tzw. Ognie Niepodległości.

 

Gmina Terespol

Bogato zapowiada się program obchodów święta Niepodległości w gminie Terespol. Na tę okazję zaplanowano m.in. rekonstrukcję historyczną „Bitwy pod Kobylanami” oraz Piknik Niepodległościowy.

 

Gmina Tuczna

W Tucznej obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny. Tuż po niej odczytany zostanie Apel Poległych. Przy pomniku złożone zostaną kwiaty. Uczestnicy przemaszerują także do pomnika Powstańców Styczniowych. Zwieńczeniem wydarzenia będzie uroczysta akademia.

 

Gmina Wisznice

W gminie Wisznice uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości potrwa dwa dni. Zostanie również przedstawiony okolicznościowy mural.

 

Gmina Zalesie

W Gminie Zalesie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zostanie odsłonięty specjalny pomnik. Monument znajduje się przy Gminnym Ośrodku Kultury. Zostanie zaprezentowany 11 listopada o godzinie 16.

Udostępnij!

Komentarze: 4

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *

  1. Informacja z bp24 – 26października

    W Białej Podlaskiej będzie można obejrzeć wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”. Gościem honorowym wernisażu będzie Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza.

    Otwarcie wystawy zaplanowano na 12 listopada o godzinie 11 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ulicy Brzeskiej 1 (I piętro) w Białej Podlaskiej. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia. W przypadku grup zorganizowanych należy zapisać się telefonicznie pod nr tel. 83 306-86-98/99 lub 501-658-230.