Szkoła obchodziła jubileusz 100-lecia

DSC_5117
fot. Anna Laszuk

Jubileusz 100-lecia szkoły wpisuje się także setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sto lat istnienia to czas refleksji, wspomnień i pięknych uroczystości przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

W sobotę (16 czerwca) w Szkole Podstawowej im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Sworach miała miejsce uroczystość 100-lecia.

Jednoklasowa szkoła, zbudowana na koszt rządu powstała w Sworach w 1887 roku. Uczniowie uczyli się w jednym, ale jasnym i przestrzennym, przeznaczonym dla 70 osób pomieszczeniu.  Pierwszym nauczycielem był Jan Pietrykowski.

Po ustąpieniu Rosjan i wkroczeniu Niemców szkolnictwem na Podlasiu kierowała Polska Macierz Szkolna. W 1916 roku prywatny nauczyciel  S. Broniewski przybył do Swór i nauczał 120 dzieci. Od 1 września 1919 roku szkolnictwo objęły władze polskie i nauka trwała nieprzerwanie aż do II wojny światowej. W 1967 roku szkole w Sworach odbyło się nadanie jej imienia 1000-lecia Państwa Polskiego. W 1992 roku rozpoczęto budowę boiska szkolnego, a jego otwarcie odbyło się w 1995 roku.

Na sobotniej uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa z okazji  100-lecia istnienia szkoły. Można było także obejrzeć stare fotografie, kroniki i archiwalne dokumenty. Na Jubileuszu zjawili się nie tylko zaproszeni goście, ale również absolwenci i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– Sto lat to czas refleksji i czas wspomnień. Jest to okazja do podziękowania wszystkim nauczycielom i dyrektorom szkoły, którzy tworzyli tą rzeczywistość, kształcili uczniów – mówił Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *