Szkoła uczciła swoich patronów

111

Uroczysta akademia odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Była to okazja nie tylko do upamiętnienia patronów. Uczniowie klas pierwszych tego dnia złożyli ślubowanie.

Święto patronów oraz ceremonia ślubowania odbyła się w miniony piątek (21 września). Na początku akademii Ryszard Dołęga, dyrektor szkoły nawiązał w swoim przemówieniu do obchodów stulecia polskiego lotnictwa wojskowego i tradycji lotniczych w naszym regionie. Przypomniał również znanych pilotów i konstruktorów, którzy mieli niemały udział w rozwoju polskiego lotnictwa i nowoczesnej myśli technicznej.

Dyrektor mówił także o Podlaskiej Wytwórni Samolotów, która funkcjonowała w okresie międzywojennym, zatrudniając wtedy jednych z najlepszych konstruktorów w kraju. Nawet po wojnie Biała Podlaska była ważnym punktem na lotniczej mapie Polski, pomimo tego, że po PWS zostały tylko ruiny. Bialskie lotnisko pełniło ważną rolę w systemie wojskowego szkolnictwa lotniczego. Stacjonował tam najpierw 59., a następnie 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

Postaci Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury, patronów szkoły przybliżyli zebranym uczniowie. O tych pilotach i konstruktorach można było dowiedzieć się nieco podczas części artystycznej.

Ten dzień był też szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie, wydelegowani uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, tym samym stając się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *