Ta szkoła powstała wiek temu. Świętowali uczniowie i absolwenci

DSC_8395

Niewiele placówek w naszym regionie może pochwalić się takim jubileuszem. Szkoła Podstawowa w Tłuśćcu obchodziła 100 lat istnienia.

Można powiedzieć, że dzieje szkoły rozpoczęły się pod koniec dziewiętnastego stulecia. Z inicjatywy mieszkańców wsi, którzy pragnęli uczyć się pisania i czytania, zaczęły powstawać gromady. Skromnie wyposażona szkoła i dość słabe przygotowanie nauczycieli przyczyniało się do bardzo niskiego poziomu kształcenia. Postępy uczniów utrudniała nauka w obcym języku. Momentem przełomowym było zorganizowanie w Tłuśćcu polskiej szkoły. Wówczas nauczycielem był pracownik jednej z fabryk w Łodzi, który osiedlił się w Tłuśćcu.

Z czasem w placówce pojawiali się następni wykwalifikowani nauczyciele. Z kolei w sąsiednich wsiach zaczęły powstawać nowe szkoły. Pod koniec lat 70. szkoła w Tłuśćcu została przeniesiona do budynku po Gminnej Radzie Narodowej z przyległymi do niego zabudowaniami.

W minionym tygodniu szkoła świętowała swoje 100 lat istnienia. – Te dwie daty, które dzisiaj przychodzą mi na myśl to data odzyskania Niepodległości, a wraz z nią utworzenie polskiej szkoły na ziemiach gminy Międzyrzec Podlaski  – mówi wójt Krzysztof Adamowicz. –  Zespalają się one w jedną całość i wskazują jak ważna jest myśl patriotyczna i miłość do ojczyzny, a także społeczność lokalna tworząca swoją własną szkołę dla swoich i przyszłych pokoleń.

Uroczystość uświetniła bogata część artystyczna. Na początek na scenie zatańczyły przedszkolaki. Były również występy recytatorskie oraz piosenki. Zaprezentował się też absolwent szkoły Stanisław Orzechowski, który wykonał przed publicznością utwór „„Charlie xcx break the rules”.

Udostępnij!

Komentarze: 0

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *