Terytorialsi na bialskim lotnisku

Terytorialsi na bialskim lotnisku 16

Druga Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego  ps. „Zapora” to jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, a także Chełmie i Zamościu. Obecnie do Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim należy ponad 2600 żołnierzy.

We wtorek, 10 lipca na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej w ramach „szesnastki” (szkolenie podstawowe) odbyły się ćwiczenia z zakresu taktyki. Udział w szkoleniu wzięło 72 żołnierzy. Terytorialsi uczyli się działać w natarciu z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala w sposób realny odzwierciedlić działania w warunkach bojowych.

-Żołnierze szkolili się na kilku punktach nauczania, między innymi: prowadzenie działań w czasie marszu ubezpieczonego na kontakt, planowe i szybkie (nieplanowane) inicjowanie kontaktu ogniowego na terenie otwartym i leśnym. Ćwiczono również działania ratownika na polu walki, prowadzenie korespondencji radiowej w natarciu oraz przekazywanie sygnałów dowodzenia i łączności w marszu. Zajęcia taktyczne to bardzo ważny element szkolenia podstawowego Terytorialsów, scalający zdobytą wiedzę i umiejętności żołnierza Obrony Terytorialnej – pisze Damian Stanula – oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia są w terenie leśnym, zurbanizowanym, czy też z wykorzystaniem infrastruktury krytycznej, jak np. wodociągi miejskie, czy stacja PKP.

-Żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się nie tylko w warunkach garnizonowych, na poligonach, czy innych obiektach wojskowych. Aby skutecznie wypełniać swoją misję, jaką jest obrona i wsparcie społeczności lokalnej, WOT realizuje również szkolenia w terenie- dodaje Damian Stanula.

Celem Drugiej Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest nie tylko zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, ale także rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych i osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

 

Udostępnij!

Komentarze: 2

Twój E-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe zostały oznaczone *